Ankara'da tezkere hareketliliği

Video: Ankara'da tezkere hareketliliği

Ankara'da Libya tezkeresi için hareketli. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu tezkereye ilişkin bilgi vermek için muhalefet partilerini ziyaret edecek. Meclis tatilde olmasına rağmen, aciliyetine binaen tezkerenin hafta başında meclise sunulması, Perşembe günü ise görüşülerek oylanması bekleniyor.

Başkent Ankara Libya’ya asker gönderme tezkeresi ile hareketli. Dışişleri Bakanlı Mevlüt Çavuşoğlu muhalefet partilerinden tezkereye ilişkin bilgi vermek üzere randevu istedi. Bakan Çavuşoğlu, haftanın ilk günü, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve iyi parti lideri Meral Akşener ile görüşecek, Libya tezkeresine ilişkin bilgi verip muhalefetin sorularını yanıtlayacak. Çavuşoğlu, tezkere bilgilendirmesi kapsamında MHP’den de randevu istedi. MHP lideri devlet bahçeli ile görüşmenin ise henüz tarih ve saati belli değil.

Siyasi partilerin yanında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de Libya tezkeresi hareketliliği var. Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi’nin Pazartesi günü Meclis Başkanlığı’na sunulması, ardından perşembe günü mecliin olağanüstü toplanması ve tezkere görüşmelerinin yapılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya ulusal mutabakat hükümetinin Türkiye’den hava, kara ve deniz desteği talep etmesi üzerine "davete icabet edeceğiz" demişti, tezkerenin 7-8 Ocak’ta meclise gelebileceğini söylemişti. Ancak, Libya’da Hafter'e bağlı unsurların başkent Trablus’a ilerleyişi, şiddetini artıran çatışmalar ve Avrupa Birliği’nin Libya’da uçuşa yasak bölge ilanını gündeme getireceği iddiaları sonrası tezkere aciliyet kazandı. Bu nedenle, 7 Ocak’a kadar tatilde olmasına rağmen meclisin, olağanüstü toplanarak tezkereyi görüşmesi bekleniyor.A

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS