Araştırmaya göre en önemli sorun terör

Video: Araştırmaya göre en önemli sorun terör

Kadir Has Üniversitesi "Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması" sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre "Terör" Türkiye'nin en önemli sorunu olarak görülüyor ancak halkın, işsizlik ve hayat pahalılığından şikayeti de arttı.

Araştırma 26 ilde 18 yaş üzerindeki 1000 kişiyle yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre halk 2017 yılında terör ve ardından FETÖ ile mücadeleyi Türkiye'nin en önemli sorunları olarak gördü. Ülkenin en büyük sorunu terör diyenlerin oranı yüzde 29'ken FETÖ ile mücadele diyenlerin oranı yüzde 18.


Araştırmaya katılanlara sorulan, "Sizce şu anda Türkiye ekonomisinin en önemli sorunu nedir?" sorusuna yüzde 16,9'luk kesim 'işsizlik', yüzde 14,1'lik kesim ise 'Türk Lira'sının değer kaybetmesi' yanıtını verdi. Ekonominin diğer önemli sorunları ise sırasıyla gıda fiyatlarındaki artış, enflasyon ve faizlerin yüksekliği oldu. 


Avrupa Birliği üyeliğini destekleyenlerin oranı ise araştırmada yüzde 57.8 olarak gözüküyor. Türkiye'nin AB ile müzakerelere devam etmesini destekleyenler yüzde 43.6 iken NATO üyeliğinin devam etmesini destekleyenlerin oranı da yüzde 59,2 olarak tespit edildi.


Araştırmaya katılanlara hükümetin Suriye politikası da soruldu. Geçtiğimiz yıllarda başarılı bulanların oranı yüzde 29.5"ten 32.3'e yükselmişken araştırmada bu oran yüzde 38. 5 olarak belirlendi. 


Araştıramaya katılanlara göre Amerika Birleşik Devletleri yüzde 64,3'lük oranla Türkiye'ye tehdit oluşturan ülkelerin başında geliyor. Türkiye'nin en önemli dostu ve müttefiki ise yüzde 67,8 ile Azerbaycan oldu.


Ankete katılanlara "İdeal bir cumhurbaşkanının özellikleri neler olmalı?" sorusu da yöneltildi. Yanıt en çok dürüst ve ahlaklı olması ve başarılı bir siyasi geçmişi olması gerektiği söylendi. Ankette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı "Destekleyenlerin" oranı da 49,7 olarak tespit edildi. 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS