Arınç'tan Zaman'a operasyon yorumu: Vahim, umarım aslı çıkmaz

Arınç'tan Zaman'a operasyon yorumu: Vahim, umarım aslı çıkmaz

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Twitter'da fuatavnifuat hesabının ortaya attığı Zaman gazetesine ve bazı muhalif medya kuruluşlarına operasyon yapılacağı şeklindeki iddialara TBMM Genel Kurulu'nda cevap verdi. "Umarım aslı çıkmaz" diyen Arınç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç'un açıkladığı ve torpil listesi için ise "Bunların hepsi doğru değildir, yalandır' diyemem. Bunların bir kısmı doğrudur" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2015 Yılı Bütçe görüşmelerinin yapıldığı Meclis Genel Kurulu'nda CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın iddialara ilişkin sorularını cevaplayan Arınç, şöyle konuştu: "Biliyorsunuz Twitter'da fenomen olan bir isim var. O isim bazen, yazılarında olacak olayları, isim de vermek, yer de vermek suretiyle yazıyor. İsmini burada zikretmekte beis yok. Fuat Avni isminde tahminen 50'ye yakın tweet atmış.

Tweetlerinin başında 13 Aralık Cuma günü İstanbul, Ankara ve Malatya merkezli operasyonlar yapılacak. Şunlar şunlar olacak. Şu kadar gazeteci vesair gözaltına alınacak, diyor. Yani bu bilgiler isim de veriliyor, ciddiye alınması gerekir. Adalet Bakanımız burada olmadığı için telefonla görüşebildik. Bilgisi, esası esası yoktur. Biz buna böyle inanıyoruz. Ama böyle bir operasyon 3 gün sonra, 5 gün sonra yapılır mı? Ne kadar kapsamda yapılır? Ne amaçla yapılır? Bunu bizim bilmemiz mümkün değil.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD, Türkiye'yi seçti

Twitter'da her yazılan şeyi, biz gerçek olarak kabul edemeyiz. İkincisi, bu insanın daha önce yazdığı tweetler de var. Pek çoğu hakarettir, pek çoğu düşmanlıktır. Pek çoğu kin ve iftiradır. Bunlara  inanmayız. Ancak, buradaki isimler ve yapılacak operasyonda görev alacak polislere kadar isimler verildiğine göre, sadece ciddidir. Bunun üzerinde durulmalıdır, dememden gayri birşey olamaz.

Kent Orman için ağaç katliamı

Emniyet mensubu değilim, savcı değilim, hakim değilim. Adalet Bakanı olsa ne söyleyebilirdi, onu da tahmin edemem. Ama bahsi geçen tweetleri aldım, ciddi buldum, biraz da vahim buldum. Daha ne söyleyebilirim. Umarım aslı çıkmaz veya bu ölçüde çıkmaz veya yargı sürecinin dışına taşan bir olay olmaz. Bunu da temenni ederim, bunu da söylemek isterim."

Oğluma kadro teklif ettiler

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Arınç, CHP Genel Başkan yardımcısı Haluk Koç'un açıkladığı ve torpil listesi olduğu iddia ettiği konuşmaya da değinerek, “Bunların hepsi doğru değildir, yalandır' diyemem. Bunların bir kısmı doğrudur. Sayın Kılıçdaroğlu'nun dünkü konuşmasını takdir ettim, esasen doğru konuştu. Ama bize dönüp 'Bir Recep amcaya bakın bir de bunların çocuklarına bakın' dedi. Bu konuda toptan suçlamak doğru değil. Benim kızım var çalışmıyor, damadım var evlendiği zaman doktor oldu, KPSS'sini bilmem, nasıl doktor oldu bilmem. Oğlum var, itiraf edeyim; bazı bakan arkadaşlarım, 'Bir kadro verelim çalışsın' dediler. Oğlum da benim gibi, 'Baba ben özel sektörde çalışacağım' dedi, özel sektörde çalışıyor. Bakanlarımızdan çocuklarından hiç birisinin devletle ilişiği olmayanı da vardır. 83 tane ismin içine beni koymasalar olmaz. Doktor Metin bilmem ne dediler. Vallahi de billahi de bu ismi bilmem, hayatımda görmedim, rüyamda da görmedim. Peki benimle ne alakası var, bir ara Meclis'te geçici görevle bulunmuş. Benim hakkımda her şeyi söyleyebilirsiniz, ama ben dürüstlüğü ilke edinmiş bir insanım" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zaman gazetesi önünde toplandılar

Öte yandan operasyon iddiası üzerine İstanbul'da Zaman gazetesi ve Cihan Haber Ajansı çalışanlarına destek olmak için yüzlerce kişi her iki yayın grubununda bağlı olduğu Feza Gazetecilik AŞ'nin önünde toplandı.

Demirtaş: "Öcalan taş duvarlar arasında haksız yere tutulmaktadır"

30 bin TL'ye bedelli askerlik yapanlar 12 bin TL'lik farkı geri istiyor

İstanbul Emniyeti önünde eylem

Bu arada yarın bazı gazetecilerin gözaltına alınacağına dair mesajların paylaşılmasının ardından kalabalık bir grup Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde toplandı. Üzerinde "Hakkı yazan kalem kırılmaz, gazeteciler susturulamaz" yazan çeşitli pankartlar taşıyan grup, ıslıklar ve alkışlarla eylem yaparak gazetecilerin gözaltına alınmamaları gerektiğini, yolsuzluklukların gazetecilerin gözaltına alınmasıyla önlemeyeceğini belirttiler.