Arıtılmış atık su kullanana teşvik

Arıtılmış atık su kullanana teşvik

Küresel iklim krizi artarken su ve kuraklık da en kısa zamanda daha önemli adımların atılması gereken konular. Bu kapsamda çevre kanununda yapılan değişikliğe önemli bir adım atılmış oldu. Arıtılmış atıksu kullanana teşvik de artıyor. Arıtılmış atık suyu yeniden kullanan kuruluşlara yüzde 100'e varan geri ödeme imkanı sağlanacağı bildiriliyor. Peki, atık su nerelerde kullanılabiliyor ve düzenlemenin detayları neler? İşte detaylar..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peyzaj ve tarımsal sulamada da kullanılabiliyor. Evsel ve endüstriyel uygulamalar gibi birçok alanda da. Arıtılmış atık su kullanana teşvik de artıyor. Çevre kanununda yapılan değişikliğe göre; ileri arıtma teknikleri ile arıtılmış atık suyu yeniden kullanan kuruluşlara yüzde 100'e varan geri ödeme imkanı sağlanacağı bildiriliyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, arıtılmış atık suyunu yeniden kullanan tesislerin atık su arıtma tesisi enerji teşviki kapsamında desteklenmesine yönelik yeni düzenlemeler getirdi. Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun geçtiğimiz hafta Meclis'te kabul edildi. Değişiklikler bu kapsamda gerçekleştirildi. Mevcut uygulamada tesisler bir önceki yıl atık su arıtma tesislerinde kullanmış oldukları ve ödemesini yapmış oldukları elektrik faturalarını Bakanlığa ibraz edebiliyor. Ve tesislere yüzde 50'sine kadar geri ödeme yapılıyordu.
Bu kapsamda 2011-2021 yılları arasında toplamda yaklaşık 793 Milyon TL geri ödeme yapıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kanunda yapılan yeni değişiklikle teşvikin kapsamı 2 katına kadar çıkarıldı. Atık su arıtma tesislerinde uygulanan yüzde 50'sine kadar geri ödeme oranı ileri arıtma teknikleri ile arıtılmış atık suyu yeniden kullanan kuruluşlara, yeniden kullanım oranına göre yüzde yüze kadar teşvik verilebilecek.

Küresel İklim Değişikliği ile birlikte su-kuraklık en önemli başlıklar arasında yer alıyor. Türkiye'de de tüketim nüfusun artışına bağlı olarak artıyor. Bu nedenle atık suyun değerlendirilmesi daha da önemli bir hal alıyor. Atık suların yeniden kullanım oranının arttırılması amacıyla halihazırda yüzde 3,55 olan ülke genelinde arıtılmış atık suların yeniden kullanım oranının, 2023 yılında yüzde 5'e, 2030 yılında ise yüzde 15'e çıkarılması hedefleniyor.