Aselsan ambargolara milli üretimle cevap veriyor

Aselsan ambargolara milli üretimle cevap veriyor

Savunma Sanayi'nde yerlilik ve millilik oranının yükseltilmesi için Savunma Sanayii Başkanlığı Koordinesinde çalışmalar devam ediyor. Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün bugüne kadar 750'nin üzerinde ürünü millileştirme başvurusuna açtıklarını belirterek, "Son üç yılda yaklaşık 400 ürünü tedarikçilerimizin gayretleriyle millileştirdik." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçmişte Kıbrıs Barış Harekatında, son olarak da insansız hava araçların kameralarında Türkiye’ye yönelik ambargolar uygulandı. Uygulanmaya devam ediliyor. Türk savunma sanayiinin amiral gemisi Aselsan ise ambargolara karşı yerli ve milli üretimle cevap veriyor.

Özellikle ambargolara karşı savunma sanayii ürünlerinin yerli ve milli olması için Aselsan vites yükseltti. Yurt dışına giden milyonlarca doların ülkede kalması için 3. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nda millileştirme çalışmalarının tanıtımı ve iş birliği protokollerinin imzalanması töreni düzenlendi. Yerli firmalar, kümelenmeler ve bankalar savunmada yüksek yerli ve millilik oranına ulaşmak için buluştu.

CNN TÜRK’e konuşan Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün, hızlı olarak yerlileştirilmesi gereken 750 ürünü listelediklerini belirtti ve son 3 yılda yaklaşık 400 ürünün millileştirildiğini aktardı.