Asgari ücret ve memur maaşlarına yeni zam ne olur?

Asgari ücret ve memur maaşlarına yeni zam ne olur?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan meclis açılışında “Sıkıntıları görmezden gelmiyoruz” dedi ve enflasyona karşı ücretlilerin korunması için yılbaşında alınacak tedbirlere dikkat çekti. İşte bu açıklama sonrasında gözler bir kez daha asgari ücretten memur maaşlarına kadar zam oranlarının ne olacağına çevrildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha “İnşallah önümüzdeki yılbaşında, tüm ücretlilerin durumlarını, kayıplarını telafi edecek şekilde tekrar gözden geçireceğiz.” sözleriyle böyle mesaj verdi.

Ardından da gözler asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına çevrildi. Asgari ücret zammı her yıl aralık ayında yapılan komisyon toplantıları ile belirleniyor. Ancak bu yıl yapılan zamların enflasyon karşısında erimesi ile ara bir zam daha yapılıp, asgari ücret net 5 bin 500 TL’ye çıkarılmıştı. Memur maaş zamları ise toplu sözleşme artış oranı ve enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. 6 aylık dilimlerde artış oranı netleşiyor. Son yapılan 6 aylık enflasyon farkına göre ise memura 41,69 oranında zam yapılmıştı. Emekliye ise yüzde 42,35 oranında zam yansımıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şimdi Cumhurbaşkanının verdiği mesajlarla gözler yeniden zam oranlarına çevrildi. O oranlar daha sonra netleşecek. Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Asgari ücret, memur ve emekli maaşına kadar tüm kısımların gelirlerini ciddi şekilde yılbaşından itibaren tekrar yükselterek enflasyonun refah kaybını aşama aşama gidermekte kararlıyız." vurgusunun ardından özellikle enflasyon rakamları takip edilecek.