Aşı olmayana yaptırım gelir mi? Bakan Koca açıkladı

Video: Aşı olmayana yaptırım gelir mi? Bakan Koca açıkladı

Koronavirüs salgınında vaka sayıları artmaya devam ediyor. Ağır hastaların çoğunu aşılanmayanlar oluşturuyor. Peki aşı yaptırmak istemeyenlere yaptırım olacak mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Hürriyet Gazetesi'ne önemli açıklamalar yaptı.

Aşı yaptırmayanlar sinemaya, tiyatroya giderken, uçağa ve otobüse binerken PCR testi yaptırmak zorunda kalabilir. Açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan geldi.

Bakan Koca Hürriyet Gazetesi'ne konuştu. Aşı yaptıranların sayısının düşük olduğu bölgelere dikkat çekti. Bu yerlere özel çalışma yaptıklarını, aşı karşıtlığından önce aşı tereddütünün önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

AŞI OLMAKTA DİRENEN BÖLGELER İÇİN ÖZEL ÇABAMIZ VAR

"O bölgelere yönelik olarak özel bir çabamız var. Mobil ekip sayılarımızı çok arttırdık. Bölgenin kanaat önderleri dahil olmak üzere yerel dinamiklerini devreye sokmaya gayret ediyoruz. Bu etkili de oldu."

Peki aşı olmak istemeyenlere yaptırım olacak mı? Bakan Koca ikna edilerek aşı karşıtlığının kaldırılmasından yana olduğunu söyledi. Ancak aşı olanların aşı olmayanlar nedeniyle risk altında olduğunu da sözlerine ekledi.

KOCA: AŞI OLMAYANLARDAN PCR TESTİ İSTENEBİLİR

“Bazı alanlarda dünyada da uygulandığı şekliyle vatandaşımızı korumak için aşı olanın yanında aynı uçakta, aynı otobüste, aynı sinemada ya da tiyatroda oturacak olan kişinin o virüsü taşıyıp taşımadığını öğrenmek için PCR testi isteyebiliriz. Çünkü o vatandaşımızın sağlık hakkını da korumak anlamında önemli bazı alanlarda bu uygulama başlanabilir. Bunu tartışıyoruz."

Aşı olmayanlardan istenecek PCR testi yeme içme alanlarını kapsamayacak, esnaf olumsuz etkilenmeyecek ve test ücretsiz olacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya okulların açılması ve yerli aşıdaki son durum da soruldu. “Ben özellikle bu yıl okulların mutlaka açılması gerektiği kanaatindeyim." diyen Koca, yerli aşı içinse sonbaharı işaret etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS