hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Aşı ve ilaç geliştirme kampüsü açılıyor! Bakan Varank önemini CNN TÜRK'te anlattı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Alanında kritik iki altyapı, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi bünyesinde bugün hayata geçiyor. TÜBİTAK'ın Gebze'deki yerleşkesinde aşı ve ilaç alanında çalışacak iki merkez, bugün Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açılacak. Muhabirimiz Serdar Er, Bakan Varank ile bu iki merkezin önemini konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İşte Bakan Mustafa Varank'ın açıklamaları:

  Türkiye'nin sağlık Ar-Ge'si ülkemizin en gelişmiş en entegre kampüsünü Türkiye'ye kazandırmış olacağız. Farklı başlıklarda önemli kuruluşları yaptık, bilim insanlarının hizmetine sunduk. Medikal biyoteknoloji araştırma geliştirme faaliyetleri, üretilmesi, testlerin yapılması, klinik öncesi çalışmalar yapılmasını sağlayacak en entegre tesisini açacağız.

  Pandemiyle birlikte ilaçlar, aşılar dünyanın gündemine geldi. Bilim insanları ve araştırmacılara önemli altyapıyı kazandırmış oluyoruz. Biyoteknolojik ilaç ve aşılar, kanser çalışmaları yapılacak, deney hayvanlarıyla testler gerçekleşecek.

  Aşı ve ilaç geliştirme kampüsü açılıyor Bakan Varank önemini CNN TÜRKte anlattı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünyada tehditler giderek artmakta ve çeşitlenmekte. Biyolojik, nükleer tehditler ve ajanlar da dünyanın gündemine gelmeye devam ediyor. Ar-Ge faaliyetlerinin yapılacağı KBRB tehditlerine karşı ürün yapılıp test edileceği önemli alt yapıyı ülkemize kazandırmış olduk.

  Gıda güvenliği anlamında Tarım ve Orman Bakanlığı'na hizmet vereceğiz. Onların ihtiyaçlarını geliştirip test faaliyetlerini gerçekleştirmiş olacağız. Ar-Ge ve inovasyon anlamında Türkiye büyük ivme yakaladı. Katma değerli kalkınmanın Ar-Ge ve inovasyondan geldiğini biliyoruz. Önemli altyapılara sahip olmanız lazım. İnsan sağlığı anlamında en entegre tesisi kazandırmış olduk.

  KBRN test merkezinin içindeyiz. KBRN tespitleri için geliştirilen farklı cihazları görüyoruz. Türkiye sağlık Ar-Ge'si yolunda yoluna devam edebilecek. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow