None

Aşısıza AVM'ye girişte test şartı

A A

02.09.2021 - 09:45

Okullar, konser, sinema gibi toplu etkinlikler ve toplu ulaşımda 6 Eylül'den itibaren negatif test sonucu istenecek. Aşı olmamış kişileri kapsayan bu uygulamanın genişletilmesi gündemde. Lokanta, kafe gibi kapalı mekanlar ve kamu kurumlarında aşısızlara ayrı bölüm ayrılması, test zorunluluğunun AVM'leri kapsaması gibi önlemler masada.

Koronavirüs kaynaklı ölüm ve vaka sayılarının düşmemesi, aşıya olan ilginin de beklenildiği kadar artmaması Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi.

Okullar, konser, sinema gibi toplu etkinlikler ve toplu ulaşım kullanacak aşısız kişilerden 6 Eylül'den itibaren negatif test sonucu istenecek. Üniversitelerin de açılmasıyla toplumsal hareketliliğin artacak olması bakanlığı yeni önlemler almaya itti. Yapılan toplantılarda kafe, restoran gibi kapalı mekan ve kamu kurumları için "ikili" uygulamalar masaya yatırıldı. Bu mekanlarda aşısızlar için ayrı bir yer ayrılması gündemde.

Alışveriş merkezleri için ayrı bir çalışma yürütülüyor. Aşı yaptırmayanlardan negatif sonuçlu PCR testi istenmesi olası tedbirler arasında. Ücretsiz yapılan testlerin bir süre sonra ücretli olarak uygulamaya konulmasının da aşıya ilgiyi artıracağı düşünülüyor.

Önlemlerin sonbaharla birlikte sıklaştırılması için çalışmalar sürüyor. Yeni kararların eylül ayının ikinci yarısından sonra alınacağı iddia ediliyor.