Askere özel torba yasa geliyor

Askere özel torba yasa geliyor

Milli Savunma Bakanlığı ve AK Parti’nin hukukçuları yeni bir torba teklif hazırlıyor. Teklifle birlikte Genelkurmay Başkanlığı'nın bazı yetkilerinin Milli Savunma Bakanlığı'na devredilmesi öngörülüyor. Peki, o yetkiler neler? İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

GENELKURMAY'IN BAZI YETKİLERİ MSB'YE DEVREDİLECEK

Milli Savunma Bakanlığı ile AK Partili hukukçuların üzerinde çalıştığı yeni torba teklifle askeri alanda bazı düzenlemeler yapılacak. Genelkurmay'ın bazı yetkileri Milli Savunma Bakanlığı'na devredilecek. Askeri tarihle ilgili her türlü taşınır kültür varlıklarına ilişkin araştırma, değerlendirme ve inceleme yetkisi Genelkurmay'dan alınarak bakanlığa verilecek.

PERSONELİN KIYAFETLERİNDE YETKİ MSB'DE OLACAK

Askeri tarihle ilgili her türlü taşınır kültür varlığı bakanlığın uygun görüşüyle, askeri görüşüyle askeri müzelere devredilecek. Ayrıca silahlı kuvvetler mensuplarının kıyafetleri hakkında uygulanacak kısıtlamalara karar verme yetkisi de Genelkurmay'dan alınarak Savunma Bakanlığı'na verilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ERLER "UZMAN ERBAŞ" OLABİLECEK

Belli şartları taşıyan sözleşmeli erbaş ve erlerin bağlı oldukları kuvvet komutanlıklarında statü geçişi kapsamında uzman erbaşlığa geçebilmeleri de öngörülüyor.

KUSUR YOKSA ARACI KULLANAN ZARARI ÖDEMEYECEK

Askeri araçları kullanmakla görevlendirilen yükümlü erbaş ve erler, kullandıkları askeri araç ile kaza yapmaları durumunda meydana gelen zararı tazminden sorumlu olmayacak. Kasıt ve ağır kusur halleri hariç tutulacak.

ER VE ASKERİ ÖĞRENCİNİN TEDAVİ MASRAFI MSB'DEN

Ayrıca Milli Savunma Üniversitesi'nde döner sermaye işletmesi kurulabilecek ve burada görev yapan öğretim elemanlarına döner sermayeden ek ödeme yapılabilecek. Er, erbaş ve askeri öğrencilerin tedavi giderleri Milli Savunma Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Ve tedaviye yönelik bazı hizmetlere getirilen sınırlamaların getirdiği mağduriyetler giderilecek. Ayrıca, terhislerinden sonra tedavileri devam eden erbaş ve erlerin tedavileri süresince yol ücretleri ve gündeliklerinin ödenmesi de öngörülüyor.