Asya'da işbirliği ve güvenlik konferansı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklamalar

Asya'da işbirliği ve güvenlik konferansı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklamalar

Son dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana’da düzenlenen Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK-CICA) Zirvesi Genel Oturumu'nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili olarak "Savaşın kazananı olmaz. Ukrayna'da hedefimiz sahadaki artan gerilime rağmen bir an evvel akan kanın durmasıdır." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde; 

Kurucularından olduğumuz konferansın genişletilmesine başından beri destek verdik. Dönem başkanlığımız sırasında da aynı şekilde devam ettik. İnsanlık olarak güç dengelerinin değiştiği, ekonomiden gıda güvenliğine pek çok alanda ciddi imkanlarla karşılaştığımız dönemden geçiyoruz.

Türkiye olarak uzun süredir dünya beşten büyüktür diyerek bu duruma dikkat çekiyoruz. Dünyanın neresinde olursak olalım, büyük insanlık ailesinin bir parçası olarak hepimiz aynı kaderi paylaşıyoruz.

Sorunlarımız nasıl müşterekse çözüm yolarını da ortak akılla aramalı beraber bulmalıyız. Türkiye olarak dostlarımızın fikirlerine büyük önem veriyoruz. Tecrübelerimizi paylaşmakta da hassasiyet gösteriyoruz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öte yandan terör örgütlerine yardım eden, propaganda ve eleman devşirme faaliyetlerine katılan oluşumların hiçbir ayrıma gidilmeksizin engellenmesi gerekiyor. Buna ilişkin eylem planı da bu açıdan önemli bir kazanım. Kıymetli katılımcılar Afganistan'da insani barışın tesisi ve artan terör faaliyetlerinin önlenmesi büyük önem taşıyor. Desteğimizi sürdürmeliyiz.

Küresel güvenlik mimarisinin daha adaletli, hakkaniyetli, temsil kabiliyeti yüksek yeni bir anlayışla şekillendirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Afganistan'ı kendi kaderine terk etmemeli, desteğimizi sürdürmeliyiz. İnsani yardımlarımızı 2021 yılında 120 ülkeye ulaştırdık.

Savaşın kazananı olmaz. Ukrayna'da hedefimiz sahadaki artan gerilime rağmen bir an evvel akan kanın durmasıdır. Türkiye olarak çok modlu ulaştırma koridorlarını teşvik ediyor, Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan modern İpek Yolu'nun canlandırılmasını destekliyoruz.