Atina ile görüşmeleri iptal eden süreçte neler yaşandı? | Video

Video: Atina ile görüşmeleri iptal eden süreçte neler yaşandı? | Video

Yunanistan ile yaşanan gerginlikte Almanya'nın arabulucu rolü rafa kalktı. Yunanistan ise Türkiye ile devam eden arka kapı görüşmelerinde müzakerelere ilişkin ortak açıklamadan bir gün önce Mısır'la anlaşma imzaladı. Yunanistan'ın anlaşmanın zamanlamasına ilişkin beyanatı "15 yıldır üzerinde çalışıyorduk, bugüne denk geldi" oldu.

Yunanistan ile Mısır'ın Deniz Yetki Alanları Anlaşması sonrası Yunanistan ile istikşafı görüşmeler, siyasi ve askeri görüşmeleri için kurulması beklenen müzakere masası rafa kalktı.

Türkiye ve Yunanistan Almanya Şansölye Angela Merkel'in girişimleriyle sorunları çözmek üzere Cumhurbaşkanı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve Yunanistan'daki mevkidaşı ve iki ülke diplomatları arasında başlayan müzakere süreci ile temasları yaklaşık 3 aydır sürdürüyordu. Taraflar ilk görüşmeleri Almanya'nın başkenti Berlin'de başlatmıştı. Milliyet'e göre ikinci görüşmeler için Yunan yetkililer Türkiye'ye davet edildi ancak, yunan tarafı Ayasofya'nın ibadete açılmasını ileri sürerek Türkiye'ye gelmeyi reddetti ve görüşmeler bir kez daha arabulucu ülke olan Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleşti.

İki ülkenin 7 Ağustos için planlanan ortak niyet beyanı açıklamasına saatler kala Yunanistan Mısır ile deniz yetki alanları anlaşması imzaladı. Görüşmeleri rafa kaldıran hareket de bu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun ardından müzakere sürecinin askıya alınması ve Oruç Reis'in bölgedeki faaliyetlerine devam etmesi talimatı verdi.

Türkiye ve Yunanistan arasında çeşitli kanallarda devam eden görüşmelerde ise Mısır ile anlaşmaya dair bir sinyal verilmemişti. Yunanlı yetkililerin anlaşma sonrası çeşitli kanallar üzerinden yaptıkları açıklama ise "15 yıldır görüşüyorduk,anlaşma bugüne denk geldi" oldu.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Krizin zamanla sönümleneceğine dair Almanya başta olmak üzere AB ve NATO nezdinde girişimler olsa da Türk tarafı gidişatın Yunanistan'ın atacağı adımlara göre şekilleneceğini ifade ediyor.

Müzakerelerde arabulucu olarak girişimlerde bulunan Angela Merkel ise taraflarla görüşme isteğinde. Ancak, Ankara'nın Berlin'e mesajı önce Yunan tarafı ile görüşün oldu. Merkel'in Yunanistan ile görüşmesi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor. Alman diplomatlar ise krizin çözümü için iki taraf arasında mekik diplomasisi işletiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS