Avrupa'nın çatısı eriyip gidiyor

Video: Avrupa'nın çatısı eriyip gidiyor

Sarı yeleklilerin eylemleri emeklilik reformu protestoları. Aylardır iç siyasetteki sorunlarla boğuşan Fransa Lideri Macron, iklim değişikliğine dikkat çekmek üzere, Avrupa ve Alplerin en yüksek dağına, Mont Blanc'a çıktı. Eriyen buzullarla ilgili bilgi aldı.

Avrupa'nın çatısı, yaklaşık 4.800 metre yüksekliği ile Avrupa ve Alplerin en yüksek dağı Mont Blanc. Bu görkemli dağ, iklim değişikliği sebebiyle her sene yarım santim kısalıyor.


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da bu duruma dikkat çekmek için Mont Blanc Grubu'nun en büyük buzulu olan ve yine iklim değişikliği sebebiyle hızla eriyen Mer de Glace'ı ziyaret etti.


Macron, çevre bakanı ile birlikte buz mağarasını gezdi, buzul bilimci luc Moreau'dan bilgi aldı. Ziyaretin ardından da basın toplantısı düzenleyip "Biyoçeşitliliği koruma adına daha fazla inisiyatif almalıyız" mesajını verdi.


Aylardır yürürlüğe sokmak istediği emeklilik reformuna yönelik tepkiler sebebiyle iç siyasette zor günler geçiren Macron'un, bu çevre odaklı çıkışının, mart ayındaki yerel seçimlere yatırım olduğu yorumları yapılıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS