Avrupa'nın en büyüğü: Büyükada Rum Yetimhanesi bir kışı daha atlatır mı?

Video: Avrupa'nın en büyüğü: Büyükada Rum Yetimhanesi bir kışı daha atlatır mı?

Avrupa'nın en büyük ahşap binasının son durumunu Hürriyet ekibi haberleştirdi. Banu Tuna'nın haberini, Emre Yunusoğlu görüntüledi.

Avrupa'nın en büyük, dünyanın ikinci büyük ahşap yapısı. Yaklaşık 120 yıldır Marmara Denizi'ne bakıyor. Ancak Avrupa'nın tehlike altındaki 12 kültürel mirası arasında yer alıyor. Büyükada Rum Yetimhanesi'nin son durumunu Hürriyet ekibi görüntüledi.


Yapımında kullanılan keresteler Romanya'dan, kiremitleri Marsilya'dan, kuzineleri Paris'ten getirildi.


1964'te kilit vurulana kadar yaklaşık 5 bin 750 Rum yetime yuva oldu. Yetimhanenin mülkiyeti ile ilgili tartışmalar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, 15 Haziran 2010'da yapının Rum Patrikhanesi'ne devredilmesi kararıyla sonuçlandı. 1964'ten itibaren çivi bile çakılmayan bina, çoktan kullanılamaz hale gelmişti. Bugün artık yok olmanın eşiğine geldi.


Çatısından geriye pek bir şey kalmadı. Duvarlarında gedikler açıldı, zemininde çökmeler oluştu, kuvvetli yağmur ve rüzgâra dayanacak fazla gücü kalmadı.


İstanbul Rum Patrikhanesi Teknik Ofis Sorumlusu ve Mimar Apostol Poridis'e göre, yapının durumu 1999 depreminden sonra daha hızlı kötüleşmeye başladı. Ancak bugün restorasyona başlansa, önemli bir bölümü orijinal haliyle kurtarılabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS