Ay'a gitmek için gözler Somali'de

Video: Ay'a gitmek için gözler Somali'de

Ay'a inecek roket nereden fırlatılacak? Türkiye'nin inşa etmeyi planladığı uzay limanı nerede olacak? Türkiye Milli Uzay Programı kapsamında gözünü Somali'ye dikti. Somali’nin Ekvator çizgisine yakın olması nedeniyle uzaya araç yollamak için uygun olduğuna işaret ediliyor.

Ortadoğu konusunda haberleriyle tanınan Middle East Eye sitesindeki habere göre, somali bu hedef için öne çıkan ülke.

Uzaya fıraltılacak bir roket için üs kurmanın belirli kriterleri var. Onlardan biri, Ekvatora yakınlık.UZaya roket fırlatmak için üs inşasında Somali’nin isminin geçmesinin sebebi, bu ülkenin dünyayı eşit iki parçaya ayıran Ekvator çizgisine yakın olması.

Türkiye’nin 2011 yılından bu yana önemli bir güvenlik ortağı olan Somali’de dünyanın en büyük askeri eğitim üslerinden biri yer alıyor. Bu da Somali de bir üs kurma girişiminin nedenlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Koordinasyon ise Türkiye Uzay Ajansı'nda olacak. İsmini vermek istemeyen Türk yetkili, “TUA’nın tek görevi tüm programı koordine etmek olacak. Harcama, farklı hükümet kurumları aracılığıyla yapılacak, büyük savunma sanayii şirketleri gibi. Savunma Bakanlığı’nın kendisi de ödenek ayıracak” dedi.

Kaynak, programın hükümete en az 1.1 milyar dolara mal olacağını kaydetti. Hükümetin hesaplamalarına göre fırlatma üssünü inşa etmek ve bakımını sağlamanın maliyeti en az 350 milyon dolar olacak. Bütçenin büyük bir kısmının da savunma sanayii teknolojileri iştiraki olan DeltaV Uzay Teknolojileri Şirketi’ne aktarılacağı belirtildi. İlk planlara göre DeltaV Şirketi en az 600 milyon dolarlık bütçe ile harcamanın en büyük adresi olacak. Şirket, geçen yıl uzay programı için önemli bir imkân olan sıvı oksijen ve parafin kullanan bir roket motoru ürettiğini duyurmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS