Ayasofya Camii nerede? Ayasofya Camii ne zaman yapıldı ve müze oldu?

Video: Ayasofya Camii nerede? Ayasofya Camii ne zaman yapıldı ve müze oldu?

Ayasofya’nın müze statüsü geçtiğimiz gün Danıştay tarafından alınan kararla kaldırıldı. Yaşanan son dakika gelişmesi sonrası “Ayasofya Camii nerede ve ne zaman yapıldı?” sorusu ile “Ayasofya ne zaman müze oldu?” sorularının cevabı merakla araştırılıyor. Merak edenler için detayları haberimizde derledik.

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Böylelikle 86 yıldır müze olan Ayasofya yeniden cami statüsü kazandı.

Danıştay kararından kısa süre sonra Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Peki, Ayasofya ne zaman yapıldı? Ayasofya nerede ve nasıl gidilir? İşte, Ayasofya ile ilgili merak edi,len detaylar…

AYASOFYA NE ZAMAN YAPILDI? KİM YAPTI?

Ayasofya  Bizans İmparatoru 1. Justinianus tarafından, 532-537 yılları arasında dönemine göre 5 yıl gibi kısa bir sürede İstanbul'un tarihî yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup 1453 yılında İstanbul'un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür.

AYASOFYA NE ZAMAN MÜZE OLDU?

1453’te camiye çevrilen Ayasofya birçok defa restore edildi. 1930 ile 1935 yılları arasındaki restorasyon çalışmaları nedeniyle halka kapatılan Ayasofya Bakanlar Kurulu’nun 24 Kasım 1934 tarih ve 7/1589 sayılı kararıyla müzeye çevrilmiştir. 1934 yılından itibaren Ayasofya müze olarak hizmet vermeye başladı. 11 Temmuz 2020’de Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Cumhurbaşkanlığı kararı ile ise Ayasofya yeniden cami olarak ibadete açılması için Diyanet’e devredildi.

AYASOFYA NEREDE?

Ayasofya İstanbul’un Fatih ilçesi Sultanahmet Meydanı’nda Sulatanahmet Camii Topkapı Sarayı ve Yerebatan Sarnıcı üçgenin tam ortasında yer almaktadır. Ayasofya Camii’ne toplu taşıma ile T1 Kabataş – Bağcılar tramvayı ile ulaşım sağlanmaktadır. T1 Gülhane ve Sultanahmet duraklarında inilerek Ayasofya Camii’ne rahatlıkla ulaşılabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS