AYM'de "dostane çözüm" dönemi

AYM'de "dostane çözüm" dönemi

Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvuruların oluşturduğu iş yükünü çözüme kavuşturmak için çalışmalar başladı. Başvuruların hem kısa sürede sonuçlandırılması hem de AYM’nin iş yükünün azaltılması için “dostane çözüm” yöntemi devreye sokulacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bireysel başvurular nedeniyle üst üste yığılan binlerce dosya anayasa mahkemesinin yargı yükünü artırıyor. O yükü hafifletmek için Adalet Bakanlığı tarafından çözüm aranıyor. Türkiye Gazetesi’nin haberine göre masadaki ilk formül ise dostane çözüm mekanizması. Anayasa mahkemesinde bireysel başvuru uygulaması Eylül 2012’de başladı. Bu sistemle her türlü hak ihlali iddiası AYM’ye taşındı ve biriken dosyalar nedeniyle iş yükü de arttı. AYM’ye bugüne dek 430 bin civarında bireysel başvuru yapılırken bu başvuruların 320 binden fazlası sonuçlandırıldı. Sonuçlanan başvuruların yüzde 86’sı ise kabul edilemezlik kararı verilerek esasa dahi girilmeden reddedildi.

AYM’ye yapılan bireysel başvuruların büyük bölümünü uzun yargılamalarla ilgili hak ihlalleri oluşturuyor. Bu yöndeki şikayetlerin AYM’ye yapılacak bireysel başvuru öncesinde kurulacak bir ara mekanizma ile ele alınacak. Böylece bireysel başvurulardan kaynaklı yargı yükü hafifletilecek. Adalet Bakanlığı’nın yeni çalışması ile AİHM’de uygulanan dostane çözüm uygulaması iç hukuk sistemine uyarlanacak. Hak ihlalleri konusunda AYM’ye yapılacak bireysel başvuru öncesinde, ara bir mekanizma kurulacak. Çalışma özellikle “haksız tutukluluk” gibi durumu sabit olup, AYM’nin incelemesine gerek olmayan konuları çözüme kavuşturacak. Bu mekanizma ile yargılama sürecinin hızlanacağı yorumları yapılırken ''dostane çözüm usulü benimsenirse, bu başvuruların büyük bölümü mahkemeye gitmeden çözülecektir” deniliyor.