AYM'den sosyal mesafe kararı!

AYM'den sosyal mesafe kararı!

Anayasa Mahkemesi, sosyal mesafe kuralına uymadığı gerekçesiyle idari para cezası verilen kadının yaptığı itirazı karara bağladı. Yerel mahkemenin cezanın gerekçesine dair kadına açık yanıt veremediğine, bu nedenle hak ihlali yapıldığına hükmetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde yaşayan bir kadın, koronavirüs tedbirleri arasındaki "sosyal mesafe" kuralına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından 3 bin 150 lira idari para cezasına çarptırıldı. Cezaya itiraz eden kadın, karara itiraz etti. Kadın itirazında, emniyet müdürlüğü önünden gelen sesler üzerine dışarı çıktığını, kavgaya karışanların kardeşlerine saldırdığını, durumu öğrenmek için söz konusu yere gittiğini, sosyal mesafe kuralını ihlal etmediğini savundu. Mahkeme cezanın usül ve yasaya aykırı olmadığına karar verdi. Ve itirazı reddeti.

Konu Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru olarak taşındı. Yüksek mahkeme, kadının ileri sürdüğü iddiaların dikkate alınmadığı sonucuna ulaşarak adil yargılanma hakkı kapsamındaki gerekçeli karar hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AYM, "İtiraz mercii, ret gerekçesinde ileri sürülen iddiaların hangilerini dikkate aldığını ya da almadığını gösteren ifadeleri özenle seçmemiştir. Başvurucunun iddiaları hakkında ayrı ve açık bir yanıt vermemiştir. Başvurucunun gerekçeli karar hakkının ihlal edildiği sonucuna ulaşılmıştır." dedi.