Ayrımcılık yok destek var

Video: Ayrımcılık yok destek var

Aksaray'daki olayla gündeme gelen otizmli çocuklara kaynaştırma eğitiminde iyi bir örnek var sırada. Yasemin Kocal, otizmli kızı 8. sınıfta yaşıtlarıyla aynı sınıfta eğitim gören bir çocuğun annesi. Kızına okulda, "Kolaylaştırıcı kişi" olarak bir öğretmen eşlik ediyor. CNN TÜRK muhabiri Duygu Ayaz Bayram ve kameraman Enver Erdem'in haberi.

Yaşadıklarını, otizmli kızı Dide için yıllardır süren mücadelesini bu sözlerle anlattı anne Yasemin Kocal. Aslında gözyaşları ile anlatmaya başladığı hikayesi hem Yasemin Kocal hem de kızının başarı ve gurur hikayesi.


Yasemin Kocal'ın kızı 8. sınıf öğrencisi otizm tanılı bir çocuk. Ankara'da bir ortaokulda kaynaştırma öğrencisi ve bunun için de ilk okula başladığı günden bu yana ailesi tarafından ona derslerde yardımcı olması için bir öğretmen eşlik ediyor.


Yasemin Kocal kolaylaştırcı kişinin kızı için ne kadar faydalı olduğunu anlattı. Hem okul hem de diğer çocuklarla zaman zaman sorunlar yaşansa da o sorunların aşıldığını dile getirdi.


Kaynaştırma eğitiminden memnun olan sadece Yasemin Kocal ve Dide değil. Diğer öğrenciler ve veliler de çocukların birarada olmasından memnun.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS