Babalar bunları biliyor musunuz? İşte tanınan haklar...

Babalar bunları biliyor musunuz? İşte tanınan haklar...

Çalışma hayatında babalara özel tanınan ancak çok fazla bilinmeyen haklar söz konusu. Doğum izni, ücretsiz sağlık, dul aylığı... İşte bunlar gibi iş hayatında en çok ihtiyaç duyulacak sosyal güvenlik hakları hakkında her şey CNN TÜRK muhabiri Emel Telli'nin haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Doğum izni, dul aylığı, süt parası ve sağlık hakkı. Bu haklardan sadece kadınlar değil, sigortalı erkek de faydalanıyor.

EŞİ DOĞUM YAPAN ERKEĞİN 5 GÜN ÜCRETLİ İZİN HAKKI VAR

Erkeklerin çalışma hayatındaki oranı yüzde 68 civarında. Yani her 100 çalışanın 68'i erkek. Ancak bir çok kişi evli ve çocuklu babaların da bazı yasal hakları olduğunu bilmiyor. Mesela doğum yapan annelere tanınan yarım gün çalışma hakkı babaya da sağlanıyor. Bu hak, annenin analık izni bittikten sonra başlıyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, "Eşi doğum yapan sigortalı erkeklerin 5 gün ücretli izin hakları vardır. Devlet memurlarında bu süre 10 gündür" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"SİGORTALI BİR BABA SÜT PARASINDAN FAYDALANABİLİR"

Eşi ölen bir erkek ölüm aylığı alabiliyor. Bir diğeri de süt parası. Özgür Erdursun, "Kadın sigortalı değilse eşinin sağlık haklarından faydalanarak doğum yaptıysa süt parasını babalar alır. Bu tutar 316 lira" diye konuştu.

ENGELLİ BİR ÇOCUĞU VARSA YILDA 10 GÜN İZİN HAKKI VAR

Bir diğer yasak hak ise erkeğe tanınan sağlık hakkı. İşsiz kalan bir baba, sigortalı veya emekli eşinin üzerinden sağlık yardımından faydalanabilir. Sigortalı babanın eğer engelli bir çocuğu var ise bazı yasal hakları mevcut. Yüzde 70 ve üzerinde engelli çocuğu olan sigortalıya bir yılda 10 gün süreyle ücretli izin hakkı tanınıyor.