Bahçeşehir Üniversitesi'nden 300 bin Suriyeli öğrenciye Türkçe eğitimi

Video: Bahçeşehir Üniversitesi'nden 300 bin Suriyeli öğrenciye Türkçe eğitimi

Bahçeşehir Üniversitesi, Türkiye'ye sığınan 300 bin Suriyeli öğrenciye Türkçe öğretmek için devreye girdi. Bahçeşehir Üniversitesi Kurucusu Enver Yücel, yaz tatili boyunca 7 bin 500 öğretmenin bu eğitimi verebileceğini belirterek, projenin desteklenmesi için tüm dünyaya çağrıda bulundu.

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, CNN TÜRK ekranında yayınlanan 10'dan Sonrası programına katılarak Ahu Özyurt'un sorularını yanıtladı. Yücel, Suriyeliler'in eğitimi amacıyla "Entegrasyon İçin Eğitim" adıyla bir vakıf kurarak tüm dünyaya çağrıda bulunduklarını ve Türkiye'den ayrılacak bile olsalar mutlaka eğitim almaları gerektiğini belirtti.


Suriyeli çocukların mutlaka Türkçe öğrenmesi gerektiğine vurgu yapan Yücel, "Okulların yaz tatiline gireceği 4 aylık dönemde günde 7 saat dersle 7 bin 500 Türkçe öğretmeniyle birlikte 300 bin mülteci çocuğa Türkçe öğretebiliriz. Eylül ayında rahatlıkla okula başlayabilirler. Türkçe eksiklikleri olmadığı için derslere devam edebilirler. Şu anda bu çocuklar okullara yerleştirilse bile gitmiyor çünkü dili anlamıyor..." dedi. 


Yücel, bu eğitimin, Milli Eğitim Bakanlığı ve uluslararası fonların desteğiyle 1 milyar dolarlık bütçeyle rahatlıkla karşılanabileceğini söyledi. Yücel, eğitim verecek öğretmenlerin de Haziran ayına kadar hazırlanabileceğini belirtti. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS