Bakan Akar: Manipülasyonlarla ortalığı karıştırıyorlar

Bakan Akar: Manipülasyonlarla ortalığı karıştırıyorlar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Amerikan Temsilciler Meclisi’nin Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan tasarısı için "Temennimiz aklıselimin hakim olması" diyen Akar, Yunan lobisinin F-16 satışını engellemeye yönelik faaliyetlerini de eleştirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi'nden geçen, Türkiye'ye F-16 satışını şarta bağlayan tasarıyı değerlendirdi. Yunanistan'ın sürece yönelik hamlelerini eleştirdi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

F-16 İÇİN SÜREÇ DEVAM EDİYOR

"'Ben sana bunu veririm ama şunu yapmayacaksın' gibi şartlı bir şeyin olmaması gerekir. Askeri heyetler arası görüşmelerde mantıklı parametrelerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Süreç devam ediyor. Askeri, siyasi, diplomatik anlamda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Temennimiz aklıselimin hakim olması, makul, mantıklı çözümlerin ortaya çıkmasıdır."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Akar, Yunanistan'ın konuyu "Uluslararası ilişkiler normlarında izah edilemeyecek boyutlara" getirdiğini ifade etti. Türkiye’nin taleplerinin hem Türkiye-ABD hem de NATO ilişkilerine uygun olduğunu vurguladı.

ABD BU OYUNLARA GELMEMELİ

"Yunanistan, Türkiye ve ABD askeri heyetleri arasında F-16 tedariki ve modernizasyonuna yönelik varılan mutabakata, çeşitli girişimlerle ellerinden geldiğince etki etmeye çalışıyor. Bir milletvekili, bir grup çıkmış orada birtakım manipülasyonlar, dezenformasyonlarla ortalığı karıştırıyor. ABD’nin bu oyuna gelmemesini bekliyoruz."