Bakan Akar'dan Yunanistan çıkışı

Bakan Akar'dan Yunanistan çıkışı

"Adaları silahlandırırsan antlaşmalardan çıkarsın." Türkiye ile Yunanistan arasındaki adaların silahlandırılmasına ilişkin gerilimde son tepki Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan geldi. Akar, "Bir ülkenin eski cumhurbaşkanı Tripoliçe’yi, katliamı savunuyor. İnsan olan katliamı savunmaz" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"ESKİ CUMHURBAŞKANI KATLİAMI SAVUNUYOR"

"Bazı Yunan siyasiler her fırsatta yalan söylüyor, Türkiye'yi karalıyor." Bu ifadeler Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a ait. Akar, Yunanistan'dan gelen kışkırtıcı söz ve eylemlerle ilgili olarak konuştu. "Bu bir hastalık olmuş artık. Bunun tıp literatüründeki karşılığı mitomani. Yalan söyleme hastalığı. Öyle ki yalana kendileri de inanır oldular. Bunlara şifa diliyoruz" dedi.

Bakan Akar, "Bir ülkenin eski cumhurbaşkanı Tripoliçe’yi, katliamı savunuyor. Orada katledilenler arasında Arnavut, Türk, Yahudi siviller, Rumlar da var. İnsan olan katliamı savunmaz. Bir ülke, millet düşünün. 400 sene başka bir ülkenin idaresinde kalıyor ama dilini, dinini kaybetmemiş. Şimdi ise aynı adam böyle bir milleti mezalimle, soykırımla suçluyor" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YUNANİSTAN'A ADALAR TEPKİSİ

Bakan Akar, gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılması konusuna da tepki gösterdi. "Lozan Antlaşması madde 12, Paris Barış Konferansı madde 14 bunları açıkça ortaya koyuyor. Siz adaları silahlandıramazsınız. Gayri askeri statüdeki adaları askeri hale getiremezsiniz. Neden? Çünkü anlaşma böyle. Eğer sen bunu bu hale getirirsen antlaşmadan çıkıyorsun demektir" ifadelerini kullandı.

Bakan, "Hiçbir zaman rehavete kapılmadan önlemlerimizi almaya devam ediyoruz" dedi. ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne silah ambargosunu kaldırmasına da değiindi. "Kıbrıslı kardeşlerimizin haklı davalarında yanlarındayız, 1974’teki pozisyonumuz ne ise bugün de aynı" ifadesini kullandı.

Bakan, ABD'den F-16 alımı konusunda da alternatifsiz değiliz vurgusu yaptı. Suriye'ye operasyon konusunda da her türlü opsiyon masada mesajı verdi.