Bakan Akar'ın Irak ziyaretinde hangi mesajlar verildi? | Video

Video: Bakan Akar'ın Irak ziyaretinde hangi mesajlar verildi? | Video

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Irak ziyareti sürüyor. Bağdat'tan sonra Akar bugün de Erbil'de görüşmelerde bulunuyor. Peki Genelkurmay Başkanı'nın da katıldığı bu ziyaretin amacı ne? Ufukta PKK'ya yönelik ortak bir operasyon mu var? Ankara'da ne konuşuluyor? Tüm bu soruların yanıtlarını CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova aktardı.

 

Önemli bir ziyaret. Ziyaret sonrasında bazı gelişmelere tanıklık edeceğiz. Öncelikle bunu söyleyeyim. Şunu hatırlatayım, çok uzun zamandır başta Kandil olmak üzere Irak'taki terör unsurları, Türkiye açısından bir güvenlik sorunu ve tabiî sık sık da hava operasyonlarına tanıklık etmiştik.

Bölgeye dönük en son Pençe Kaplan operasyonları vardı. Çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmişti ve Irak'a da her seferinde "Ya siz temizleyin ya da bırakın biz temizleyelim" mesajı verilmişti.

Edindiğim bilgilere göre, en son 28 Aralık'ta Irak Savunma Bakanı Ankara'dayken, Irak tarafı Türkiye'ye "PKK bizim de ulusal bütünlüğümüzü tehdit ediyor. Dolayısıyla biz temizleyeceğiz." güvencesini verdi. Türkiye'de buna karşılık, "Tamam siz temizleyin? Destek isterseniz biz buradayız" karşılığını verdi.

Yani terör örgütüne dönük operasyonlara Ankara katkı verebileceğini, 28 Aralık'ta Irak Savunma Bakanı'na iletti. İşte şimdi Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanının bu ziyaretinde. Durumu gözden geçirme şeklinde bir mahiyeti olduğu olduğu ifade ediliyor. Yani şu ana kadar sahada neler yapıldı, neler yapılmalı ve Türkiye'nin desteği hangi çerçevede olacak işte tüm bunlar ele alınıyor, detaylandırıyor.

TÜRKİYE'NİN DESTEĞİNİN İÇERİSİNDE NELER VAR? KAPSAMI NE?

Kaynaklara ortak operasyon istihbarat, lojistik ve eğitim tamamı bu desteğin içerisinde deniyor ve bunun ne şekilde olacağına Irak tarafı karar verecek. Akar'ın bu ziyarette Irak silahlı kuvvetlerine dönük her türlü danışma ve eğitiminde verilebileceğini, muhataplarına ilettiği ifade ediliyor.

Kapsamında yine Irak tarafı belirleyecek. Bu oradaki NATO faaliyetleri kapsamında olabileceği gibi doğrudan Irak ordusuna destek verilebilecek.

BİR ORTAK OPERASYON UFUKTA MI?

Buna da Ankara'da kaynaklar henüz süreç devam ediyor. Bu ziyarette taraflar çerçeveyi çizecek yanıtını veriyor. Ancak ilk aşamada ortak operasyonda da inisiyatif Irak'a bırakılacak. Öyle anlaşılıyor. Ankara Türkiye destek verecek. Neden böyle? Çünkü daha öncede ortak operasyon gündeme geldiğinde Irak tarafının birtakım çekinceleri olmuştu. TSK'nin fiilen operasyonunda yer almasına sıcak bakılmıştır. Nedeni de son dönemde izlenen terörle mücadele konsepti yani TSK girdiği yerlerden düzen tam olarak sağlanana kadar çıkmıyor.

Edindiğim bilgilere göre bu son ziyarette de bu çekincesini sürdürdü, devam ettirdi. O nedenle ilk aşamada operasyon inisiyatifi. Irak'ta olacak, bunun üzerinde duruluyor. Ancak tabi Ankara'dan verilen önemli bir başka mesaj daha var, "Sonuçları görmeden biz karışmıyoruz diyemeyiz. Güvenliğimiz için tedbir almaya devam edeceğiz. Ihtiyaç duyulursa harekete geçeriz" deniliyor. Bu mesajın da altı çiziliyor, 3 kritik nokta var Ankara için bunu da belirtelim. Sincar, Kandil, Mahmur, Sincar için malum son dönemde ikinci Kandil tanımlaması vardı. Ankara "Buna kesinlikle müsaade edemeyiz" diyor.

Diğer yandan stratejik bir önemi var. PKK'nın Suriye kolu YPG ve Irak kolu arasında bağlayan bir nokta konumunda olması da Ankara için bir hayli kritik. Ekim ayında Bağdat ve Erbil'i arasında bir anlaşma imzalanmıştı. Sincar'dan terör unsurlarının çıkarılmasına dönük Aralık ayı başında "PKK Sincar'ı terk etti" haberleri vardı. Ama sonrasında sahaya bakıldığını baktığımızda bunun gerçekliği olmadığı da ortaya çıkmıştı. Kaynaklar bu aşamada. Üstelik Mahmur'da Sincar arasında bir geçişkenlik olduğunun da altını çiziyor. Yani terör unsurları Sincar'dan Mahmur'a. Mahmur'dan Sincar a halen geçebiliyor, bu hareketlilik de var.

Dolayısıyla hepsinin toptan çözümü lazım diyor. Ankara'daki kaynaklar ve burada tabii bir başka önemli soru daha var, hala masada buradan çıkarılacak teröristler nereye gönderilecek, nereye gidecekler, ne yapılacak bu teröristler bu soruyu yönelttim. Kaynaklarda bu hala bir problem olarak önümüzde duruyor yanıtını veriyor. Özetle Hulusi Akar ve Yaşar Güler'in bu ziyaretinde de netice itibariyle oraya, o bölgeye, terör unsurlarına yönelik gerçekleştirilecek operasyonun zamanlaması ve çerçevesinin netleştirilmesi bekliyoruz. Sonrasında bölgede bir hareketlilik görebilecek miyiz? Bunu da sorduğumuz kaynaklar, mesele teknik süreç için biraz zamana ihtiyaç var diyor şu aşamada.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS