Bakan Ersoy'dan turizm sezonu öncesi açıklama

Bakan Ersoy'dan turizm sezonu öncesi açıklama

Turist sayısında bu yıl hedef 16 milyon ziyaretçinin üzeri, bunun için vaka sayılarındaki düşüş oldukça önemli. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, vaka sayısında 5 binin altına düşmek gerektiğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Turizmde bu yıl hedef 16 milyon ziyaretçinin üzeri. Hem Rusya hem de Avrupa ülkeleri ikişer haftalık vaka raporlarını takip ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Vaka düşüşlerindeki istikrar önemli” dedi.

“Vaka sayısında 5 binin altını görmemiz lazım. Önümüzdeki hafta yoğun görüşmeler olacak. Almanya ve diğer ülkelere ziyaretler olacak. Çift aşı kuralı bizim için de geçerli. Biz diğer ülkelerdeki aşıların tamamını kabul ediyoruz. Onların aşıları bizde geçerli. Çin aşısına ‘red’ vermiş değiller. İncelemeye aldılar, olumlu sonuçlanacağına inanıyorum.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bakan Ersoy, Sağlık Bakanlığı yetkililerinin İngiltere ile temas halinde olduğunu söyledi. İngiltere ile veri akışının sağlandığını belirten Bakan, “Olumlu gelişme bekliyorum” dedi.

“Geçen sene hedef 15 milyondu, 16 milyon geldi. Bu sene kesinlikle 16 milyonu geçer. İç turizm okullar kapanınca başlayacak. Zaten geçen seneye kıyasla ay bazında rakamlar daha iyi. İç turizmde aşı şartı olmaz.”

Bakan Ersoy, güvenli turizm sertifikasına da bir parantez açtı. “Uygulama turiste güven veriyor” dedi.