Bakan Karaismailoğlu'ndan son dakika müjdesi: "Otoyolun tamamı 21 Aralık'ta hizmete girecek" | Video

Video: Bakan Karaismailoğlu'ndan son dakika müjdesi: "Otoyolun tamamı 21 Aralık'ta hizmete girecek" | Video

Gelen son dakika haberine göre 400 kilometreyi aşan uzunluğu ile özellikle İstanbul'un önemli alternatif ulaşım hatlarından biri olan ve ilk etapta belli bölümleri trafiğe açılan Kuzey Marmara Otoyolunda sona yaklaşıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, megakentin şehirlerarası trafiğini büyük ölçüde rahatlatması beklenen otoyolun 21 Aralık'ta tamamlanacağı müjdesini verdi.

Uzunluğu tam 462,7 kilometre. İstanbul'dan Kocaeli ve Sakarya kentlerine kadar uzanıyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile transit taşımacılığı İstanbul trafiğine yük olmaktan kurtaran 8 şeritli otoyolun tüm bölümleri faaliyete geçiyor.

Müjdeyi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu verdi. Kuzey Marmara Otoyolunun 21 Aralık'ta tamamlanacağını açıkladı.

Otoyolun 5. Kesiminin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, 21 Aralık'ta 6. kesimin de tamamlanmasıyla Kuzey Marmara Otoyolunun tamamen açılacağını kaydetti.

Çalışmaları devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü'nün inşaatında da incelemelerde bulunan Karaismailoğlu, Marmara Bölgesi'ni 400 kilometrelik bir aksla tamamlayan Kuzey Marmara Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü ile Asya'nın Avrupa'ya Çanakkale'den bağlanacağını vurguladı.

Bakan yaptığı açıklamada; Projede 600'ü mühendis, toplamda 5 bin kişinin yer aldığını belirterek, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün su yüzeyinden 318 metre yükseklikte çelik ayakları ile 'Dünyanın en yüksek çelik ayaklı köprüsü' olacağını, 2023 metrelik ayak arası açıklığı ile de dünyanın en geniş köprüsü olacağını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, proje tamamlandığında 1,5 saat süren yolculukların, 6-7 dakikaya kadar düşeceğini sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS