Bakan Koca: Normalleşme fiilen başladı

Video: Bakan Koca: Normalleşme fiilen başladı

Koronavirüs Bilim Kurulu, kabine toplantısı sonrası ilk kez toplandı. Toplantının gündemi normalleşme adımlarıydı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kontrollü normalleşmenin fiilen başladığını açıkladı ancak "Tedbiri elden bırakmayın" demeyi de ihmal etmedi.

"Virüs hala hayatımızda" dedi, tedbir çağrısı yaptı. Koronavirüs Bilim Kurulu, normalleşme kararlarının alındığı kabine toplantısı sonrası ilk kez toplandı. Normalleşme adımlarının konuşulduğu toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yazılı bir açıklama yaptı. Koca salgının devam ettiğini, tedbirlere uyulmaya devam edilmesi gerektiğini belirtti. Mutant virüslerin yaygınlaşabileceği uyarısında bulunan Koca, vaka sayılarının yüksek olduğuna dikkat çekti.

Bakan Koca, kullanılan kovid-19 aşısının faz 3 çalışma sonuçlarına değindi, aşının etkililiğinin yüzde 83,5 olarak hesaplandığını belirtti. Aşının hastanede yatışı engelleme oranının ise yüzde 100 olduğunu aktardı. Koca, aşılama programıyla birlikte hem hastaneye yatışın hem de hastalığın şiddetinin azaldığını vurguladı.

Fahrettin Koca, normalleşmede "yerinde karar" dönemine de değindi. Risk haritasının 15 günde bir açıklanacağını, yeni kararların da 15 gün arayla hafta başında hayata geçeceğini belirtti. Bakan Koca, mücadelenin bu aşamasında "mavi" rengin umut, azim ve kararlılığı temsil etiğine işaret etti. Vatandaşlara "Her bir ferdimiz, kırmızı, turuncu ve sarı renkleri maviye dönüştürmek ve mavide tutmak için bir an bile olsa hassasiyetini kaybetmemelidir" diye seslendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS