Bakanlık Türkiye'nin turist haritasını çıkardı

Bakanlık Türkiye'nin turist haritasını çıkardı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm pazarı raporu hazırladı. Rapora göre, Türkiye'ye gelen Yunanlar yakın ve ucuz, Belçikalılar arkeolojik eser müzeleri ve tarihi yapılara sahip bölgeleri seçti. Arap turistlerin önceliği alışveriş ve altyapısı güçlü destinasyonlar olurken, İngilizler ise ilk olarak ‘sıcaklığa’ baktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ülke ülke turistlerin tatil tercihlerini belirledi.

Bakanlık 25 ülke vatandaşının tatil stratejilerini ve yurtdışı çıkışlardaki seyahat motivasyonlarını masaya yatırdı. Alman turistlerin tatilleri için ülkemizi tercih etmelerinin en başta gelen sebepleri arasında misafirperverlik, otel ve servis kalitesi, fiyat ve nispeten uçuş mesafesi yer aldı. 18-65 yaş arasındaki Alman turistler en çok Antalya, İstanbul, Muğla ve Kapadokya’yı tercih etti.

Araştırmada Yunanistan’daki 2008 krizi sonrasında, Yunan halkının diğer Avrupa ülkelerine oranla ucuz alışveriş ve tatil ülkesi olarak algılanmasından dolayı ilk sırada Bulgaristan’ı tercih ederken, coğrafi yakınlık, kültürel ve tarihsel bağlar gibi nedenlerle Türkiye, en çok tercih edilen ikinci ülke oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

25-64 yaş arasındaki Belçika vatandaşları ise deniz-kum-güneş-eğlence-spor kombinasyonu ağırlıklı tercih nedeni oldu. En çok Antalya, İstanbul, Muğla, Kapadokya, İzmir, Aydın ve Denizli gidilen iller arasında yer aldı.

Birleşik Krallık vatandaşlarının son dakika indirimi imkânları nedeniyle yurtdışında tatil yapmayı sevdikleri vurgulandı. Ortalaması 20 yaş olan İngilizlerin Türkiye’yi tercih etmelerindeki temel sebepler arasında, düşük maliyet, kaliteli altyapı ve tesisler, ikliminin uygunluğu ve güneşli gün sayısının çokluğu bilgisi dikkat çekti. İspanyolların ise Türkiye’yi tercih nedenleri, kültürel miras, gastronomi, alışveriş, sosyal hayatın içinde bulunma deneyimi oldu.

İtalyanların yurtdışı seyahatlerindeki temel iki amacı değişik kültürleri tanımak ve deniz tatili geçirmek. İtalyanların Türkiye tercihlerinde İstanbul, Kapadokya, İzmir, Kuşadası, Bodrum, Fethiye, Antalya, Denizli destinasyonları öne çıktı.

Körfez’den ve Birleşik Arap Emirlikleri’den gelen turistler alışveriş ve gastronomi imkânlarının yanı sıra tedavi ile ilgili altyapısı güçlü olan şehirlere seyahat etti. Rusya’dan turizm amaçlı çıkışlarda en büyük motivasyon ise ‘deniz, kum, güneş.’