Bakanlık'tan istenmeyen SMS'lere çözüm

Video: Bakanlık'tan istenmeyen SMS'lere çözüm

Cep telefonlarına gelen istenmeyen tanıtım ve reklam mesajlarının önlenmesi için Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Ticari elektronik ileti yönetim sistemi kurulmasına karar verildi. Sistem sayesinde vatandaşlar hangi firmalara tanıtım izni verdiğini görebilecek, ekleme ya da çıkarma yapabilecek.

Kimi tatil, kimi devremülk, kimiyse eğitim ya da kredi üzerine SMS atıyor. Ama o mesajlar çoğu zaman ilgili kişilere gönderilmiyor ve kişiler hangi firmaya mesaj atma izni verdiğini bilmiyor.


Ticaret Bakanlığı'nda 500 binden fazla şikayet dosyası bulunuyor.


Hal böyle olunca bakanlık harekete geçti. İstenmeyen tanıtım mesajlarının önüne geçilmesi için ticari elektronik ileti yönetim sisteminin kurulması için düğmeye basıldı.


Sistem Ticaret Bakanlığı'nın koordinesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kurulacak.


PEKİ SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK?


Şirketler vatandaşlardan aldıkları onayları 1 Haziran 2020'ye kadar ileti yönetim sistemine girecek. Kullanıcılar sistem üzerinden, hangi firmalara mesaj gönderme izni verdiklerini görebilecek. Vatandaşlar isterse firmaya verdiği izni kaldırabilecek isterse de yeni firma ekleyebilecek.


1 Eylül 2020'de hayata geçmesi planlanan sistemle Ticaret Bakanlığı'na gelen şikayetlerinde büyük ölçüde azalması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS