Bakıcılar ailelerden ne bekliyor?

Video: Bakıcılar ailelerden ne bekliyor?

Salgın döneminde bakıcılara talep arttı. Anne-babaların bakıcılardan beklentileri yüksek. Peki, ama bakıcıların talepleri neler? En çok tercih edilen bakıcılar hangi ülkeden geliyor ve ailelerden ne bekliyor?

Evin içinde çalışıyor, çocuklarla ilgileniyor. Neredeyse aileden biri gibi oluyorlar. Salgın döneminde bakıcılara ihtiyaç daha da arttı. Ailelerin bakıcılardan olduğu kadar bakıcıların da ailelerden beklentileri var.

Yıllardır bakıcı danışmanlığı yapan Olcay Nazlı Karakuş, Türkiye’de Türkmenistan, Özbekistan ve Filipinli bakıcıların tercih edildiğini, öncelikle olarak ise Filipinli bakıcıların talep gördüğünü söyledi.

Filipinli bakıcıların çoğu üniversite mezunu ve yabancı dil biliyor. Ancak onların da birlikte çalıştıkları ailelerden beklentileri var. Bakıcı danışmanı Karakuş "bakıcıya robot gibi davranmayın, sevgi verin ve mutluluk alın" önerisinde bulundu.

Filipinli bakıcılar ailelerin çocuk bakımı dışında her türlü ev işini istemesinden rahatsız. Ev işi yaptıkları zaman çocuklar ile ilgilenemediklerini söylüyorlar. Çoğunlukla çalışan anne ve babaların bakıcıya ihtiyacı var. Onlar da yemeklerini dışarda yedikleri için dolaplarında temel gıda malzemeleri bulunmayabiliyor. Bakıcılar yemek yapmakta güçlük çektiklerini söylüyor.

Filipinli bakıcılar çocuklar ile iyi iletişim kuruyor ve dil öğretiyor. Kendi ülkelerinde iş bulamadıkları için Türkiye ‘yede çalışıyorlar. Birçoğu kendi çocuklarını göremiyor. Türkiye'de birikim yapıp ülkelerine dönüyorlar.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS