Başbakan'dan Cerattepe çağrısı

Başbakan'dan Cerattepe çağrısı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Artvin Cerattepe'de yaşanan olaylarla ilgili konuştu. "Artvin'de kapalı galeri sistemi kullanılacak, çevre zarar görmeyecek" diyen Davutoğlu, "olmaması gereken şu, kamu düzenini hiçe sayarak, hükümeti eleştirelim, diyenlene, gerekli tedbirleri alırız" ifadesini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Artvin Cerattepe'deki madencilik faaliyetlerine karşı tepki eylemleri üzerinden bölgede yaşanan gelişmelerin sorulması üzerine Başbakan Davutoğlu, şu açıklamalarda bulundu:

"Artık birçok şey çevreye zarar vermeden yapılabiliyor. O zaman Artvin'deki bütün yerel aktörlere de buradan sesleniyorum Türkiye'nin geneline de. Hepsiyle konuşmaya hazırız. Çevre Bakanımıza sizin göreviniz çevreyle ilgili her türlü tedbiri almaktır, diye ifade ettim.

Enerji Bakanımıza da sizin göreviniz çevreye zarar vermeden bu doğal kaynağın kullanılması için gerekli tedbirleri almaktır, dedim. Biz yerin altından bunu çıkartacağız ama yerin üstüne zarar gelmeyecek. Açık galeri olsaydı çevreye zarar verecektir ama 2'nci ÇED raporunda kapalı galeriye dönmesi kararlaştırılmış ve çevre zararları bertaraf edilmiş.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Orada işletilmemesine karar veriliyor ve bir tedbir daha alınıyor. Bütün bunlar yerin altında kalsın, dokunmayalım; derseniz bu sefer biz bunları dışarıdan ithal etmek durumunda kalacağız. Cari açık dahil birçok sıkıntı doğacak. Bütün Artvinlilere ve çevrecilere sesleniyorum. Gelin bu iki prensipte anlaşalım. Çevreyi koruyacağız, yeraltı zenginliğimizi de ekonomimize katkı olarak sunacağız. Bu ikisi uzlaşmaz hedefler değil"