Başörtüsü teklifine farklı açıklamalar

Başörtüsü teklifine farklı açıklamalar

Siyasette başörtüsü tartışması, CHP ve İYİ Parti liderlerinin görüş ayrılıklarını da ortaya çıkardı. Kılıçdaroğlu ve Akşener'den farklı mesajlar geldi. Peki, liderler ne dedi? İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin kanun teklifi vermesine "Gelin çözümü yasa değil, anayasa düzeyinde sağlayalım" diyerek cevap vermesiyle başlayan tartışmalar sürüyor. Siyaset gündemi "başörtüsü" tartışmasına kitlenmişken, başörtüsü teklifinde 6'lı masadaki görüş ayrılıkları da liderlerin açıklamalarına yansıdı. Farklı açıklamalar yapılması dikkat çekti. Gazeteci Fikret Bila'ya konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, teklifi neden sunduğunu anlattı. "Yasa teklifini verirken herhangi bir siyasi hesap yapmadım. Gündem hesabı yapmadım. Oy hesabıyla da yapmadım. Samimi düşüncemi açıkladım. Teklifimizin de arkasındayım. Çok önemli gördüğümüz bir yarayı kesin olarak kapatmak için yaptım" dedi.

CHP liderinin açıklamalarına karşın, 6'lı masanın ikinci büyük ortağı İYİ Parti'den farklı bir açıklama geldi. Sözcü gazetesine konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise asıl sorun başörtüsü değil mesajını verdi. "Başörtüsü ile geçmişte yaşananlar yanlıştı. O yanlışlığı da bağıra bağıra ifade edenlerden birisiyim. Ama o konunun artık problem olmaması, gündemimizden çıkması söz konusu. Bir kadının başını örterek ya da açarak gezmesi insan hakkıdır. Kapanmış yaraların üzerinde konuşmayı doğru bulmadığımı ifade etmek isterim" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Akşener ayrıca "Nefes alamayan bir Türkiye'yle karşı karşıyayız. Bu seçim, son seçim" uyarısında da bulundu.