Bayraktar Akıncı TİHA'dan irtifa rekoru

Bayraktar Akıncı TİHA'dan irtifa rekoru

Savunma Sanayii Başkanlığı'nın AKINCI projesi kapsamında milli ve özgün olarak geliştirilen AKINCI Tarruzi İnsansız Hava Aracı irtifa rekorunu üçüncü kez kırdı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı kabul faaliyetlerinde uçan AKINCI B modeli, 13 bin 716 metre irtifaya çıktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Savunma Sanayii Başkanlığı'nın AKINCI projesi kapsamında Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen AKINCI TİHA’ların Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na kabul faaliyetlerini gerçekleştirdi. Kabul testlerinde havalanan Akıncı B modeli kendisine ait olan milli bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifa rekorunu yeniden kırdı. 13.716 metre irtifaya kadar yükselen akıncı b, 20 saat 23 dakika havada kaldı. 6 bin 406 kilometre yol katetti.

Bayraktar AKINCI uçuş, eğitim ve test merkezinde bulunan Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyetleri de bu tarihi anlara tanıklık etti. Bayraktar AKINCI TİHA için şimdiye kadar 4 ülkeyle, Bayraktar TB2 SİHA için ise 22 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalandı. AKINCI SİHA ve TİHA’lara ilgi duyan birçok ülke ile de görüşmeler sürüyor.