Bayramın trafik tablosu: 73 ölümlü kaza, 86 can kaybı

Bayramın trafik tablosu: 73 ölümlü kaza, 86 can kaybı

İçişleri Bakanlığı alınan tedbirler doğrultusunda Ramazan Bayramı'nda yaşanan trafik kazalarında ölüm oranının bir önceki yıla göre yarı oranında azaldığını açıkladı. 9 günlük Ramazan Bayramı'nda 73 ölümlü trafik kazasında 86 can kaybı oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bir önceki yıla göre yüzde 48,3 azaldı

Ramazan Bayramı dolayısıyla İçişleri Bakanlığı 11 gün süreyle karayollarını edata denetim ablukasına aldı. 185 bin trafik personeli, alınan önlemleri denetlemek için 66 polis ve jandarma müfettişi ve otobüslerde yolcu olarak 760 personel görev yaptı. İçişleri Bakanı, bakan yardımcıları, Emniyet Genel Müdürü, Jandarma Genel Komutanı bizzat sahadaydı. Ve alınan önlemler doğrultusunda ölüm oranı bir önceki yıla göre yüzde 48,3 azaldı. 73 ölümle trafik kazasında 86 can kaybı yaşandı.

Son 10 yılda motorlu araç sayısındaki yüzde 61 artışa rağmen, aynı dönemdeki bayram tatillerinde bir güne düşen can kaybı 20 düzeyinden bu bayramda alınan tedbirler sayesinde yüzde 51,5 azalarak 10 düzeyine indi. 18 ildeki 20 kaza kara noktasında sadece 1 ölümlü trafik kazası yaşandı. Kazaların çoğunluğu açık havada ve gündüz saatlerinde yaşanırken, şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerde ise ölümlü trafik kazası yaşanmadı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ölümlü kazaların oluş türlerine bakıldığında ise yüzde 41,1'i yoldan çıkma, yüzde 13,7'si devrilme, savrulma, takla , yüzde 12,3'ü karşılıklı çarpışma , yüzde 12,3'ü yayaya çarpma , yüzde 9,6'sı yandan çarpma, yüzde 8,2'si arkadan çarpma şeklinde gerçekleşti. Yani her zaman olduğu gibi insan unsuruna bağlı olarak aşırı hız ve dikkatsizlik ölümlü kazalara sebebiyet verdi.