Beştepe’de anayasa toplantısı

Beştepe’de anayasa toplantısı

Başörtüsüne anayasal güvence sağlayacak düzenleme için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplantı gerçekleştirildi. Beştepe'deki toplantıda, teklifte değişikliğe gidilmedi. Teklifin bu hafta Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başörtüsü serbestisine güvence ile, ailenin yapısının korunması için Meclis’e sunulacak anayasa değişiklik teklifini görüşmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplantı gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantıya, Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum katıldı.

Toplantıda anayasa değişiklik teklifi üzerine son bir değerlendirme yapıldı. Teklife göre anayasa da başörtüsü ile yapılacak düzenleme için 24. maddeye 2 fıkra eklenecek. Toplantıda da bu maddede yapılacak değişiklik üzerinde duruldu. Düzenleme ile anayasada başı açık veya kapalı ifadesi yer alacak. Hiçbir kadının, dini inancı sebebiyle çalışma hayatında, seçme ve seçilme hürriyeti gibi alanlarda alıkonulamaz ifadesi yer alacak. Ayrıca aynı maddede eklenecek fıkrada üniforma kıyafet zorunluluğu bulunan hallere de atıfta bulunulacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Toplantıda ‘aile’ düzenlemesi üzerinden de gidildi. Bu kapsamda da çalışmaya yeni bir ek yapılmadı. ‘Evlilik birliği, kadın ve erkekten oluşur’ ifadesi üzerinde toplantıya katılan hukukçu isimlerden görüş alındı.

Ayrıca edinilen bilgiye göre, cumhurbaşkanı toplantıya katılanlardan teklif, Meclis’e sunulmadan son kez görüşlerini istedi. Toplantıda referandum ihtimali, üç sandık, muhalefetin olası tutumu da gündeme geldi.

Teklif, geçtiğimiz hafta Meclis’te imzaya açılmıştı. Bu hafta Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor. Ardından anayasa komisyonuna sevk edilecek. Ardından Genel Kurul’da gündeme alınması bekleniyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Başörtüsü teklifi imzaya açıldı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Başörtüsü teklifi imzaya açıldı