Beyaz eşyada yanma ve patlamaya dikkat

Beyaz eşyada yanma ve patlamaya dikkat

Beyaz eşyalar yanma veya patlama riski taşıyor. Bu tarz bir facia ile karşılaşılmaması için ne yapmak gerekiyor? uzmanlar ne öneriyor? detaylar, CNN TÜRK muhabiri Gaye Sude Kayışlı ve kameraman Caner Emre Kınacı'nın haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"KONUTLARIN ELEKTRİK TESİSATI DÜZENLİ DENETLENMELİ"

Evde, işte... Beyaz eşyalar hemen hemen her yerde kullanılıyor. Ancak aynı zamanda risk de taşıyor. Öyle ki geçtiğimiz günlerde Avcılar'daki bir evde bulaşık makinesi alev aldı. Bir facianın eşiğinden dönüldü. Peki, beyaz eşyaların yanmasını hangi sebepten kaynaklanıyor? CNN TÜRK'e konuşan Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Müdürü Ali Fuat Aydın, "Konutlardaki elektrik tesisatının denetlenmesi anlamında büyük bir boşluk var. Konutlarda belli bir periyodik tablo tanımlanmadığı için ilk ruhsattaki değişiklikler hiçbir şekilde kontrol altına alınmıyor. Dolayısıyla konuttaki elektrik tesisatının uygunluğu konusunda derin şüphelerimiz var" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peki, böyle bir durum ile karşılaşılmaması için ne yapılması lazım? Ali Fuat Aydın, "Özellikle kaçak akım karşısındaki korumalar bu anlamda çok önemli. Tesisatlarda artık akım cihazlarının kullanılması mutlaka gerekiyor. Beyaz eşyaların ihtiyaca göre seçilmesi, hacimleri burada tüketim anlamında önemli. Enerji verimliliği yüksek cihazların kullanılması, hem fatura anlamında hem de tesisatın güvenliği anlamında yardımcı olacaktır" diye konuştu.