Beyazıt'taki otobüs kazasına dair bilirkişi raporu hazırlandı

Beyazıt'taki otobüs kazasına dair bilirkişi raporu hazırlandı

İstanbul Beyazıt'ta yaya yoluna girip 3 kişiyi yaralayan halk otobüs şoförü "Otobüs aniden hareket etti" demişti. Ama bilirkişi raporu bunu doğrulamadı. Rapora göre, otobüsün aniden kalkışıyla ilgili motor, şanzıman ve fren mekanizmalarında herhangi bir arıza koduna rastlanmadı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kontrolden çıkıp, yaya yoluna girmiş, üç kişinin yaralanmasına neden olmuştu. 21 Mart'ta meydana gelen kazayla ilgili sekiz sayfalık bilir kişi raporu hazırlandı.

Raporda, kaza sonrası araçta oluşan hasarlardan dolayı aracın çalıştırılamadığı belirtildi.

Ayrıca yapılan kontroller sonucu otobüsün motor, şanzıman ve fren mekanizmalarında herhangi bir arıza koduna rastlanmadığı vurgulandı.

Geçici anlık hata kayıtlarının ise kazayı etkileyecek türde olmadığı aktarıldı.

Otobüs içi kameralar incelendi

Görüntüler net olmadığı için şoförün kalkış esnasında motor freni kolunu indirip indirmediği anlaşılamadı.

Sürücünün fren veya gaz pedalına basıp basmadığı, kalkış esnasında ve sonrasında gösterge panelinde ikaz olup olmadığı da belirlenemedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kaza öncesinden ve kaza anının sonuna kadar geçen 24 saniyelik zamanda şoförün tepkisinin refleks mi olduğu, yoksa bilinçli mi yapıldığı anlaşılamadı.

Tanık ve müşteki ifadelerine göre normalde kapalı olması gereken ön kapı açıktı.

Gözaltına alınan otobüs şoförü Yüksel K. ifadesinde, araçta teknik bir sorun olduğunu, direksiyonun kilitlenerek, gaz pedalının takılı kalması sonucunda kazanın gerçekleştiğini söylemişti.

Savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Yüksel K. adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Kazada yaralanan 3 kişiden biri olan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Mine Sarsağ Gümüş olayda iki bacağını kaybetti. O günden bu yana hastanede tedavi görüyor.