"Beyin göçü tersine çevrilmeli"

Video: "Beyin göçü tersine çevrilmeli"

Koronavirüs salgını nedeniyle evden çalışma arttı, bilişim sektörünün önemi de bir kez daha ortaya çıktı. Bilişim sektörü temsilcileriyle görüşen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Beyin göçünü tersine çevirmeliyiz. Kendi iş gücümüzü Türkiye'de tutmalıyız.” dedi. CHP Lideri, Meclis’te bir ihtisas komisyonu kurulmasını önereceklerini de söyledi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, video konferans görüşmelerine bilişim ve yazılım sektörünün temsilcileri ile devam etti.

Edinilen bilgilere göre, bilişim sektörünün aslında tüm sektörlerin altyapısını oluşturduğuna, bunun evden çalışmanın arttığı bu dönemde daha net görüldüğünü ifade eden sektör temsilcileri, “Bilişim sektörünün de ekonomik destek paketlerinin kapsamına alınmasını” istedi.

Beyin göçüne dikkat çeken ve yetişmiş iş gücünün, yurt dışına kaybedildiğini vurgulayan temsilciler, "Hem yetişmiş eleman konusunda zorlanıyoruz hem de mezun olan üniversite öğrencilerimize iş bulamıyoruz. Bilişim ve yazım alanından yılda 12 bin öğrenci mezun oluyor. Bu gençlerin yüzde 60'ı işsiz." dedi.

CHP Liderinin ise bu değerlendirmeler üzerine, “Gençlerimiz burada doğuyor, okuyor, yetişiyor ama tam verimli çağa geldiğinde gidiyor. Bunu artık kabul edemeyiz. Beyin göçünü tersine çevirmeliyiz.” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

Beyin göçünü önlemek için yeni bir alt yapı sisteminin oluşturulması gerektiğini vurgulayan CHP Lideri, Meclis’te bilişim alanında bir ihtisas komisyonu kurulmasına yönelik de kurmaylarına talimat verdi.

Kılıçdaroğlu'nun, "Grup başkanvekilleriyle temasa geçelim. Sektörün bu kadar geliştiği bir dönemde TBMM'de komisyon kurulması faydalı olur" dediği belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS