Bilişim suçlarında sosyal medya zirvede

Video: Bilişim suçlarında sosyal medya zirvede

Nefret söylemi, sahte profil açmak, sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesi gibi bilişim suçlarında sosyal medya zirvede. Peki yüzde 80'i kullanıcı hatası nedeniyle ortaya çıkan bilişim suçlarının önüne nasıl geçilmeli? Sorunun yanıtı haberimizde...

En çok bilişim suçu sosyal medyada işleniyor. Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği Başkanı Gökhan Şanlı'ya göre bilişim suçları daha önce bilgisayarda işlenen suçlarla sınırlıydı. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte artık daha geniş bir kavramı ifade ediyor.  

Şanlı'ya göre, bir ülkenin enerji alt yapısını yöneten sistemlere yönelik bir saldırı da, bir bireyin sosyal medya hesabından hukuka aykırı eylemler de bilişim suçu olarak tanımlanıyor. Sosyal medyada nefret söylemi, sahte profil açarak kişisel verilerin ifşa edilmesi, sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesi bu suçlardan bazıları.

Bilişim suçları kategorisine giren diğer eylemler sırasıyla, şirketlerin kurumsal verilerinin şifrelenmesi, şiferelenen verilerin yüksek bedellerle satılması, şirket sitelerine servisi engellemeye yönelik saldırılar, kurum içi veri hırsızlığı, başkası adına online fatura ödeme ile ödeme dolandırıcılığı, sanal ortamda para aklama, kimlik hırsızlığı olarak devam ediyor.

Peki bilişim suçlarına karşı nasıl korunmalı? Sorunun yanıtı basit; önlem almak. İnternetin etkin kullanımı, Bilişim Teknolojileri ve Teknoloji dersinin zorunlu hale getirilmesi, farkındalığın artırılması önerilerden bazıları.

Bilişim suçlarının yüzde 80'i kullanıcı hatası yüzde 20'si ise, sistem zaafiyetlerinden ortaya çıkıyor. Kullanıcı hatalarını aşmak için, bilinçli olmak, güvenlik yazılımı kullanmak, kablosuz ağlara zorunlu olmadıkça bağlanmamak, URL kısaltma linklerini seçmemek gerekiyor. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS