Bina yıkımında yeni dönem başlıyor

Bina yıkımında yeni dönem başlıyor

Kentsel dönüşüm projeleri için yeni dönem başlıyor. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik 1 Temmuz tarihinde yürürlüğe girecek. Yeni yönetmeliğin detayları CNN TÜRK muhabiri Buse Deviren ve kameraman Sercan Sever'in haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Binaların yıkılması hakkındaki yönetmeliğin temel amacı kontrollü ve güvenli yıkım. Yıkım sonrasında oluşan atıkların çevre kirliliğine sebep olmaması ve insan sağlığını olumsuz etkilememesi de göz önüne alınıyor. Yönetmelikte yer alan bir diğer önemli husus ise kentsel dönüşüm için yıkılan binaların etrafındaki binalara da zarar vermesi.

Konuyu CNN TÜRK'e değerlendiren Kentsel dönüşüm uzmanı Nihat Şen, "Binaların yıkılması hakkındaki yönetmelik 1 Temmuz 2022 tarihinde yürürlüğe giriyor. Yıkıma başlamadan önce belediyesinden mutlaka yıkım ruhsatının alınması gerekiyor. Yıkım planında yapı çevresinde trafik güvenliğinin hangi tedbirler sağlanacağı, hangi yıkım tekniklerinin sağlanacağı belirtilecektir. Müteahhit yıkım işlemleri ruhsatı alındıktan sonra da 3 ay içerisinde de yıkım işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı