Binlerce tarihi esere el konuldu

Binlerce tarihi esere el konuldu

Anıt mezarlar ile sit alanlarını talan eden tarihi eser kaçakçılarına operasyon. Şüpheliler kaçak kazılardan elde ettikleri binlerce tarihi sikke ve objeyi satmayı planlarken yakalandılar. İstanbul'un beş ilçesindeki operasyonun detayları CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz ile kameraman Ümit Sertabipoğlu'nun haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri aylar süren çalışma sonucunda milyonlarca lira değerindeki sikke ve objeleri
satmaya çalışan bir şebekeyi tespit etti.

Bayrampaşa da o adreslerden biriydi. Tarihi eserler otogardan il dışına gönderilirken ekiplerce el konuldu. Sancaktepe'de ise belirlenen kargo şirketine baskın düzenleyen ekipler, il dışına kaçırılma hazırlığındaki binlerce sikkeyi ele geçirdi.

Pendik, Beyoğlu, esenler ilçelerinde düzenlenen baskınlarda ise anıt mezar buluntularıyla karşılaşıldı sikkelerin bir bölümü ise toprağa gömülü halde bulundu.

Operasyonlar kapsamında Helenistik, Roma, Osmanlı ve Bizans dönemlerine ait 10 bin 220 adet sikke olmak üzere toplamda 12 bin 267 parça tarihi eser ele geçirildi. 7 şüpheli ise yakalanarak gözaltına alındı.