Son Dakika

BioNTech aşısında yeni uygulama

A A

29.04.2021 - 16:49

BioNTech aşısının iki dozunun uygulanması arasındaki süre değişti. 4 hafta olan uygulama, 6 ile 8 hafta aralığına çıkarıldı. İlk doz aşısını olup randevu alanlar, randevu tarihinde ikinci dozlarını olacak. İlk doz aşısını olup randevu almayanlar ise 6-8 hafta aralığını bekleyecek.

BioNTech aşısının ikinci dozunda uygulama süresi değişti. İki doz arasındaki 4 hafta olan süreç 6 ile 8 hafta aralığına çıktı. Nisan ayı başında Türkiye'de vatandaşlara uygulanmaya başlanan BioNTech aşısı için Bilim Kurulu yeni bir karar aldı. Aşının iki dozunun uygulanması arasındaki süre 4 haftadan 6-8 hafta aralığına çıkarıldı.

İLK DOZ AŞI OLANLAR 2. DOZ AŞISINI NE ZAMAN OLACAK?

Peki, ilk doz BioNTech aşısını olup ikinci doz için randevu alanlar ne yapacak? Bu grup, halihazırdaki randevu tarihlerinde gidip ikinci doz aşılarını olabilecekler.

İKİNCİ DOZA RANDEVU ALMADIYSA 6-8 HAFTAYI BEKLEYECEK

İlk doz aşısını olup, ikinci doz için randevu alanlar arasından Bilim Kurulu'nun yeni kararına uymak isteyen vatandaşlar, ikinci doz randevularını yeni karar doğrultusunda Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden 6-8 haftalık periyot doğrultusunda güncelleyebilecek.

KOCA: AŞININ İLK DOZ ETKİSİ YÜZDE 70'LERE ÇIKIYOR

Kabine toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech aşısının ilk doz etkisinin yüzde 70'ler civarında olduğunu söylemişti.