BM’den Türk turizmine pozitif mesaj

BM’den Türk turizmine pozitif mesaj

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Pololikashvili Türkiye’nin seçkin turizm destinasyonlarından biri olduğunu vurgulayarak “Son yıllarda, turizm altyapısına önemli ölçüde yatırım yapıldı, bunlardan en dikkat çekici olanı İstanbul Havalimanı.” diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünyada turizmin güçlü şekilde geri döndüğünü belirten Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, “Türkiye şüphesiz önde gelen turizm destinasyonlarından biri.” dedi.

İSTANBUL HAVALİMANINA ÖVGÜ

Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Pololikashvili, Türkiye’nin geçtiğimiz haftalarda revize edilen, 45 milyon turist ve 35 milyar dolar gelir hedefiyle ilgili ise: “Türkiye şüphesiz önde gelen turizm destinasyonlarından biri. Son yıllarda, turizm altyapısına önemli ölçüde yatırım yapıldı, bunlardan en dikkat çekici olanı İstanbul Havalimanı. Türkiye, bu yıl ve gelecek yıllar için daha fazla ziyaretçi çekebilmek adına ihtiyacı olan profesyonel insan kaynağına ve turizm bölgelerine sahip.” yorumunu yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Küresel enflasyon, resesyon beklentileri ve artan enerji fiyatlarının 2023 yılında turizm sektörüne etkileri üzerine olası senaryoları değerlendirdiklerini kaydeden Pololikashvili, “Bugün için seyahat talepleri güçlü seyrediyor ancak ekonomik koşullar da dahil olmak üzere gelecekteki zorlukları şimdiden hesaba katmak zorundayız” dedi.

TURİZM 3 KAT BÜYÜDÜ

UNWTO’nun geçtiğimiz günlerde paylaştığı Dünya Turizm Barometresi’ne göre, uluslararası turist sayısı, 2022’nin ilk beş ayında, yaklaşık 250 milyona ulaştı. Bu oran, 2021’in aynı döneminde ise 77 milyondu. “UNWTO’nun son verilerine göre yılın ilk yarısında turizmdeki toparlanmanın devam ettiğini görüyoruz” diyen Pololikashvili, “Uluslararası turizm, ekonomik ve jeopolitik zorluklara rağmen pandeminin etkisinden sıyrılmaya çalışarak güçlü ve istikrarlı toparlanma belirtileri göstermeyi sürdürüyor. Bu pozitif gelişmeler her ne kadar sektörü cesaretlendirse de mevcut ve gelecekte doğabilecek sorunlara dikkat etmeli ve hazırlıklı olmalıyız” yorumunda bulundu.

'BENZERİ GÖRÜŞMEMİŞ BİR DÖNEM'

Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri, arka arkaya yaşanan pandemi, küresel enflasyon ve resesyon gündeminin ardından, son 3 yılı “benzeri görülmemiş bir dönem” olarak tanımladı. Sektörün pandemiden ders aldığını ifade ederek, “Yaşadığımız kriz, sektörün yaşadığı zorlukları çok daha görünür hale getirdi ve bize durup, düşünme fırsatı vererek, gelecek yıllar için daha güçlü bir sektör oluşturmamıza olanak sağladı. Bu yüzden 27 Eylül’deki Dünya Turizm Günü, ‘Turizmi Yeniden Düşünmek’ temasıyla gerçekleştirilecek. Bu tüm sektör için neleri iyi yaptığımızı ve nerelerde daha iyi olabileceğimizi dile getirmek için bir şans” değerlendirmesini yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı
İtalya'da aşırı sağ rüzgarı

İtalya'da aşırı sağ rüzgarı