Boğaz'daki kaçak binalar yıkılacak

Video: Boğaz'daki kaçak binalar yıkılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti. Bodrum'dan sonra sıra İstanbul'a geldi. Boğaz hattı dahil, imara aykırı tüm yapılar yıkılacak. Ekipler yakın zamanda inceleme yapmaya başlayacak. Peki, uygulama nasıl olacak? Cevaplar CNN TÜRK Muhabiri Zeynep Karamustafa ile kameramanlar Hilmi Yaşa ve Ahmet Akpolat, detayları Yüksek Mimar Kayhan Çakanel'le konuştu.

Bir gören bir daha bakıyor. Güzelliği kendine hayran bırakıyor. İstanbul Boğazı büyülüyor. Ama yıllardır süren bir sorun hala çözülebilmiş değil. Silüet her geçen gün bozuluyor. İmara aykırı birçok yapı bulunuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu konuda harekete geçti. Boğaz'daki yalılardan imar barışı fırsatçılarının yaptığı yapılara kadar tüm kaçak yapıların yıkılması için çalışmalar başlatıldı.


Tebligat gittikten sonra yıkımlar başlayacak. Peki, hata nerede yapıldı ? Ne olursa bir daha böyle yıkımlara gerek kalmayacak. Yüksek Mimar Kayhan Çakanel'e göre cevap basit: "Bu noktaya bizi getiren yeteri kadar denetim olmaması ve sürecin kontrol edilmemesinden doğan eksiklik. İnşaat ruhsatı ile iskan ruhsatı arasında kalan sürecin mutlaka çok iyi denetlenmesi gerekiyor. Bizim önerimiz şu; iskan ruhsatı sonrasında da binanın yapının periyodik ohlarak denetlenmesi. Ama kiracı değişiminde ama tapuda el değişiminde bunun çeşitli yöntemlerle mekanizmasının ve organizasyonunun kurulması mümkün".


Kaçak yapılaşma İstanbul'da halledilmesi gereken sorunların başında geliyor. Uygulama tam olarak sahaya yansırsa, İstanbul gelecekte yeni bir görünüme kavuşacak, binalar daha sağlam olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS