Boğaz'dan geçen Rus gemisinde ilginç hareketler

Boğaz'dan geçen Rus gemisinde ilginç hareketler

Rusya'nın Suriye'deki hamlelerinin ardından Doğu Akdeniz'e askeri yığınak yapan NATO, İstanbul'a da 3 savaş gemisi gönderdi. Gemilerin Sarayburnu açıklarına demirlediği anlarda Boğaz'dan geçen bir Rus gemisi ise ilginç görüntüler verdi. Çünkü geminin güvertesinde bulunan bir asker omzundaki füzeyi ateşleme pozisyonunda tutuyordu ve bu sahne geçiş boyunca sürdü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

NATO deniz kuvvetleri gücüne bağlı üç savaş gemisi İstanbul Sarayburnu'nda demir attı. Gemilerin, Kanada, İspanya ve Portekiz deniz kuvvetlerine ait olduğu öğrenildi.

O anlarda Rus donanmasının Karadeniz filosuna ait gemilerinden biri de İstanbul Boğazı'ndan geçti. Geminin geçişi boyunca bir asker omzunda taşıdığı karadan havaya füzeyle atış pozisyonunda bekledi. Strela 2 tipi bir silah olduğu öğrenilen füze, alçak irtifadaki uçak ve helikopterlere karşı kullanılıyor.

Rusya ile Türkiye ilişkilerinin gerilmesinden sonra, Ankara'ya tam destek veren NATO'nun savaş gemileriyle Akdeniz'deki etkisini artırması kapsamında bu gemilere yenileri de eklenebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçtiğimiz hafta Hürriyet gazetesi, NATO kaynaklarına dayandırdığı haberinde NATO'nun Türkiye'nin güvenliği için bir dizi önlem alacağını yazmıştı.

Habere göre, Almanya, İngiltere, İtalya ve Danimarka, İncirlik Üssü ile Akdeniz'e savaş uçakları, hava savunma sistemleri ve firkateynler gönderecek.