Brezilya çevre bakanı protesto edildi

Video: Brezilya çevre bakanı protesto edildi

Brezilya'nın ünlü amazon ormanlarındaki yangınlar nedeniyle hükümet hedefte çevre bakanı, iklim değişikliği hakkında düzenlenen bir toplantıda bir grup çevreci tarafından protesto edildi.

Dünyanın akciğerleri amazonlardaki yangınlar Brezilya’da gündemin en önemli maddelerinden biri olmaya devam ediyor.

Çevre bakanı Ricardo Salles, Latin Amerika ve Karayipler iklim haftası nedeniyle birleşmiş Milletler'in Brezilya'nın Salvador şehrinde düzenlediği konferansa katıldı. Konferansta konuşma yapması için ismi anons edilen bakan Salles bir grup tarafından ıslıklandı ve yuhalandı. 

İklim değişikliğine karşı harekete geçilmesi amacıyla düzenlenen konferansa katılan Salles'a tepki gösterenler "amazon bölgesi yanıyor" diye bağırdı. 

Brezilya'da bu yıl 72 bin 843 yangın çıktı, ülkedeki orman yangınları yüzde 80 artış gösterdi, son 6 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Sivil toplum kuruluşları Amazonlar'daki orman tahribatının artmasında Bolsonaro hükümetini suçluyor. Onlara göre, hükümet yasadışı çiftçilik ve madencilikle mücadeleyi azalttı, korunan alanlarda uygulanan para cezaları ile ekipmanların imha edilmesi gibi tedbirleri almadı. 

Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ise orman yangınlarının arkasında hükümeti zor duruma sokmak isteyen çevreci sivil toplum kuruluşlarının olabileceğini öne sürmüştü. 

Bolsonaro, devlet başkanı seçiminden önce Amazonlar'ın korunmasının ülke ekonomisinin gelişimine engel olduğunu belirterek bu alanı ticari kullanıma açma sözü vermişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS