Bütçe görüşmelerinde eğitimde tek dil tartışması | Video

Video: Bütçe görüşmelerinde eğitimde tek dil tartışması | Video

2021 yılı bütçesi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Son gün son saatler gergin geçti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan arasında "Eğitimde tek dil" tartışması yaşandı. Tartışmaya milletvekilleri de dahil oldu.

38 gün, 20 birleşim, 205 saat mesai. Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu, 2021 yılı bütçesini kabul ederek bütçe mesaisini tamamladı. Son gün komisyonda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay konuştu. Oktay, milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Fuat Oktay ile HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan arasında tartışma yaşandı. Oktay, Paylan'ın "Eğitimde tek dil temelinde hareket ediyorsunuz. Tek dil anlayışınız var" eleştirisine yanıt verdi. "Geçmişte Kürtçe'den başka dil bilmediği için cezaevindeki çocuğuyla konuşturulmayan, kamu hizmetleri alamayan analarımızı iyi hatırlarız. Bu sorunu AK Parti iktidarları döneminde yapılan reformlarla çözdük" dedi.

Tartışmaya AK Partili milletvekilleri ile diğer HDP'li vekiller de katıldı. Salonda gerginlik çıktı. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, birleşime ara verdi. Tartışma verilen aradan sonra da bir süre devam etti. Sonrasında maddelerin kabul edilmesiyle bütçe görüşmelerinin komisyon aşaması tamamlandı. 2021 yılı bütçe görüşmeleri 7 Aralık'ta Meclis Genel Kurulu'nda başlayacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS