Çalışan kadınların hakları ne?

Çalışan kadınların hakları ne?

Çalışma hayatında herkesin hakları yasalarla korunuyor. Ancak kadınlara yasalarla ayrıcalık sağlanıyor. Peki, bu ayrıcalıklar neler? CNN TÜRK muhabiri Samet Güner ve kameraman Yasin Kamaloğlu, detayları Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya'ya sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hem çocuk büyütüp hem ev işleri ile uğraşıyorlar, hem de çalışıyorlar. Kadınların bu gayretleri çalışma hayatında sunulan koruyucu ayrıcalıklarla destekleniyor. Peki, çalışan kadınların hakları neler? Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, CNN TÜRK'e anlattı. İşte madde madde açıklamaları:

- Birincisi doğum izni. Kadınlarımız çalışırken doğum gerçekleşecek olursa, doğumdan önce 8, ondan sonra da 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık bir doğum izinleri söz konusu. Eğer çoğul gebelik yani ikiz veya daha fazla çocuk dünyaya getirecekse 2 hafta daha ilave edilir ve toplamda 20 haftaya gelmiş olur.

 

- İkincisi emzirme yardımı. 2021 yılı için 283 TLBu her yıl askeri ücrete gelen artış oranında yükselmiş olur. Kısmi çalışmada kadın doğum izni bittikten sonra işverene yazılı olarak müracaat eder. Yarım gün çalışır, tam ücret alır. Yarım günlük ücretini işveren, yarım günlük ücretini de işsizlik fonu öder.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

- Evlilik yapan kadınlar tazminat alabilme şansına sahip. İşyerlerinde 1 yıldan fazla çalışmaları söz konusuysa, kıdem tazminatı alarak iş yerinden ayrılabilirler.

- Hamilelik sürecinde koruyucu haklar bulunuyor. Hamile olduğunu doktor raporuyla işverene ibraz eden kadınlarımıza gece çalışmaları yaptırılamaz. Gündüz çalışmalarında da 7,5 saatten fazla çalışmaları yasaktır.