Çam balı üreticilerine destek

Çam balı üreticilerine destek

Türkiye'deki çam balı üretiminin yaklaşık yüzde 70'inin karşılandığı Muğla’da, yaşanan orman yangınları bal üreticilerinin hasat çalışmalarını etkiledi. Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak üreticinin yaralarının sarılmaya başlandığını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Muğla Türkiye'de üretilen çam balının yüzde 70'ini tek başına üreten bir ildi. Ancak geçen yıl daha hasat başlamadan çıkan orman yangınları hem üretimi hem de arıcılık yapan üreticiyi ciddi oranda etkiledi. Çıkan yangınlarda yaklaşık 5 bin arı kovanı kaybı yaşandı. Zarar gören çam balı üreticilerinin yaraları ise sarılıyor. Arıcılara ilk etapta 1 milyon ödeme yapıldı. Muğla İl Tarım Müdürü ödemelerin devam edeceğini belirtti.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, “Yangından etkilenen arıcılarımızın devletimiz gerekli prim desteğini vererek her anlamda yem desteği vererek onların ayakta kalmasını, arı kolonilerini canlı tutmasını sağladı. Konaklamaya yasaklanan milli parklar, çeşitli orman alanlar devletimiz bakanımızın talimatıyla 24 saatte yerleşime açıldı bugün Muğla’daki tüm arıcılarımız çam balı üretim noktalarına yerleştirildi. Şu anda da şirketimiz kuruldu. Alet ekipmanları alınıyor. Artık Muğlalı arıcı harika propolis polen, arı sütü, arı zehiri, arı ekmeği ve perga üretecekler. Bereketli bir çam balı sezonu olacağına yürekten inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İzmir'de fabrika yangını: Ekiplerin müdahalesi başladı

İzmir'de fabrika yangını: Ekiplerin müdahalesi başladı