Çamurdan elektrik üretilecek

Çamurdan elektrik üretilecek

Marmara Denizi'nde deniz salyasına neden olan arıtma tesisi çamurlarından enerji üretilecek. ODTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nin TÜBİTAK destekli projeleriyle geliştirilecek yüksek teknolojiyle büyük ekonomik getiri sağlanması hedefleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TÜBİTAK DESTEKLİ PROJE DÜNYADA BİR İLK OLACAK

Ortadoğu Teknik Üniversitesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi'nden bilim insanlarının dünyada ilk olacak bir projeye imza atması bekleniyor. Projeyle Marmara Denizi'nde müsilaj, yani deniz salyası patlamasının nedenlerinden biri olan arıtma tesisi çamurlarından sentetik gaz, hidrojen, ısı ve elektrik üretecek yüksek teknoloji geliştirilecek.

DENİZ SALYASINA NEDEN OLAN ÇAMUR DÖNÜŞTÜRÜLECEK

TÜBİTAK desteğiyle yürütülen projeyle, organik atıkların yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak kullanılmasıyla büyük ekonomik getiri sağlanması hedefleniyor. Projede geliştirilecek yaklaşımla bertaraf edilmesi zor olan atık su arıtma tesislerinin çok nemli çamurlarının, hem bertaraf edilmesi hem de bu organik malzemenin enerji ihtivasının, sentetik gaz, hidrojen, ısı ve elektrik üretebilecek biyokatıya dönüştürülmesi sağlanacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Projeyle atık suların deniz salyasına neden olan besin yükü de azaltılacak. Ve proses suyunun içerdiği besinler, mikro yosun üretiminde kullanılarak üretim maliyeti ciddi miktarda azaltılacak.